Příměstské tábory makeITtoday vtáhnou děti do dobrodružství ve virtuálním světě

Týden, kdy jediným limitem je vlastní představivost. Tak se dají charakterizovat příměstské tábory makeITtoday, na kterých si děti zábavnou formou osvojují základy digitálních dovedností, informatického myšlení a rozvíjí schopnost kreativně přemýšlet. Letošní novinkou jsou tábory s tematikou Minecraft, které vznikly na základě nejprodávanějšího kurzu posledního pololetí.

Základem táborů je samozřejmě práce na počítači, kterou prokládáme kreativními offline aktivitami a každý den trávíme čas venku tematickými hrami. V rámci tábora se děti dostanou z role běžného uživatele digitálních zařízení do role tvůrce a porozumí, jak technologie fungují,” říká majitelka makeITtoday Jana Vyhlídalová. Na táborech se klade také důraz na rozvoj soft skills, jako je týmová práce nebo prezentační dovednosti. Ty jsou spolu s aktivním ovládáním digitálních technologií podle Vyhlídalové důležitými předpoklady pro to, aby dnešní děti jednou uspěly na trhu práce 21. století.

Tábory jsou vhodné pro všechny zvídavé a kreativní kluky a holky. V nabídce jsou tábory pro úplné začátečníky, například Úvod do programování a robotiky, který je určený pro děti od 8 do 12 let. Nejmladší věková kategorie si může také vyzkoušet základy programování prostřednictví oblíbené hry Minecraft a osídlit v ní vzdálenou planetu, zachránit elfí svět nebo postavit nedobytný hrad. Pro starší děti a teenagery do 15 let je určen například tábor Grafika, fotografie a film, Programování s mobily, Vývoj her a herní design nebo Programování, roboti a virtuální realita.

Tábory probíhají během letních prázdnin od pondělí do pátku v počtu 10 studentů pod vedením zkušených lektorů v Hale40 v Pražské holešovické tržnici. Cena 5 499 Kč zahrnuje kromě celodenního programu s lektory i obědy, svačiny a pitný režim. Registrace jsou spuštěny na webu https://makeittoday.cz/tabory.html.

Inovativní vzdělávací projekt makeITtoday vznikl v roce 2017. Vedle systematického vzdělávání v technických oborech se zaměřuje na rozvoj soft skills u studentů ve věku 8-18 let. Nabízí pololetní kurzy a workshopy zaměřené na programování, robotiku, vývoj mobilních aplikací, her, webu a mnohé další. Od roku 2019 pořádá také příměstské tábory. makeITtoday vychází z myšlenky, že v dnešním světě se již většina profesí neobejde bez znalosti digitálních technologií a do budoucna bude těchto povolání jen přibývat. Studenti by si proto měli osvojit digitální dovednosti, aby mohli plně využít potenciál současného světa, ať už budou dělat cokoli.
www.makeittoday.cz

Jak učit digitální mládež? Inovátoři ve vzdělávání doporučují Minecraft

Už rok si mnoho rodičů zoufá, co bude se vzděláním jejich dětí a teenagerů. Do školy prakticky nechodí a motivace k vlastnímu vzdělávání je v tomto věku spíš vzácnost. Inovátoři ve vzdělávání radí změnit úhel pohledu a využít to, co děti přirozeně zajímá – skvělý potenciál pro výuku podle nich představují počítačové hry typu Minecraft.

Moderní hry vyžadují, aby u nich hráči hledali způsoby, jak kreativně řešit problémy. Pokud jde o vzdělávací hry, Minecraft je bezpochyby jednou z nejlepších. Děti se v něm učí základní týmovou práci, strategické myšlení a myšlení v souvislostech, ale také při něm rozvíjí sociální kontakty a komunikaci. U hry tak získávají dovednosti, na jejichž rozvoj se na rozdíl od čtení a počítání ve školách zapomíná. Přitom jsou klíčové pro úspěšné další vzdělávání i kariéru,“ myslí si Ondřej Vošta, lektor kurzů digitálních dovedností makeITtoday.

Když se děti nadchnou, je možné je naučit cokoliv

Hra podporuje různá rozšíření, jejichž tvorbou se dítě učí – ať už grafiku nebo programování. Právě ke druhému zmíněnému často vede cesta právě přes hraní. „Spousta programátorů, včetně mě, se k programování dostala tak, že hrála hry a zajímalo je, jak jsou udělané,” říká Ondřej Vošta. Ten k výuce mimo jiné využívá právě program mCreator od Minecraftu. „Původně jsme zařadili Minecraft modding (úpravy Minecraft světa) formou víkendových workshopů, ze kterých se rychle stal bestseller. Od tohoto pololetí jsme proto otevřeli pololetní kurz Programování v Minecraft, protože věříme, že když se děti pro něco nadchnou, je možné je naučit prakticky cokoliv. A toho nadšení je potřeba využít,” vysvětluje lektor.

You may also like...