Prodej auta krok za krokem: Na co dát pozor z pozice prodejce

Životnost automobilu se v průměru pohybuje okolo deseti let. Avšak i v tomto případě je praxe často odlišná a lidé se nebojí investovat i do starších ojetin. Pokud se tedy rozhodnete vyměnit svůj vůz za novější model, stále máte možnost získat alespoň část jeho hodnoty zpět.

Prodej automobilu však nemusí být vždy zrovna procházka růžovou zahradou. Pojďme se na celý postup podívat krok za krokem.

Na inzerci a prezentaci vozu si dejte záležet

Abyste mohli svůj automobil prodat, budete muset nejprve o svém záměru dát někomu vědět. Nejlepší volbou jsou online bazary, kde svůj vůz můžete zdarma nabídnout tisícovkám potenciálních zájemců. Počítejte však s tím, že konkurence je opravdu veliká, a pokud chcete svůj vůz prodat co nejrychleji, budete se muset pořádně snažit.

I když to může znít trochu povrchně, o koupi rozhoduje hlavně vzhled a kvalita fotografií, které k inzerátu přiložíte. Ještě předtím tedy oblékněte svůj vůz do nového kabátu a navštivte nejbližší myčku automobilů. Stejnou pozornost věnujte  čistění interiéru a zaměřte se i na detaily, které neuniknou pozornosti žádného kupce.

Jestliže se chcete vyhnout zbytečnému dohadování ohledně stavu vozu, můžete ho vzít i na „preventivní“ prohlídku do servisu. V souvislosti s tím počítejte  s menšími opravami laku či promáčklin, které vám dovolí za vůz požadovat výrazně vyšší sumu.

Připravte si všechnu potřebnou dokumentaci

V prodeji automobilu hraje velkou roli i byrokracie, což znamená jediné – ani zde se nevyhnete nepříjemnému papírování. V první řadě na vás čeká sepsání kupní smlouvy, kterou při prodeji předáte kupujícímu.

Kupní smlouva by měla obsahovat:

  • identifikační údaje obou stran,
  • údaje o prodávaném vozidle,
  • počet najetých kilometrů,
  • podrobný popis vozidla a příslušenství,
  • kupní cenu vozidla a způsob platby.

Po podpisu smlouvy přichází na řadu přepis auta, který můžete provést buď společně s kupujícím, nebo mu pouze poskytnout svoji plnou moc, případně od něj plnou moc převzít a o přepis se postarat na vlastní pěst. U první varianty se budete muset společně dostavit na jeden z úřadů s rozšířenou působností.

Přepis je nutné podle zákona provést do deseti dní od podpisu smlouvy. Bohužel je jen na vás, abyste si pohlídali, zda kupující provede přepis včas – v opačném případě vám může hrozit pokuta až 50 000 Kč. Celý proces je přitom velmi jednoduchý a zabere vám pouze pár minut.

Stačí, když na příslušném úřadě vyplníte krátký formulář s názvem „Přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel“, a přiložíte k němu všechny potřebné dokumenty (kupní smlouva, velký a malý technický průkaz, zelená karta atd.). Veškeré poplatky za převod zpravidla platí kupující – nezapomeňte tuto skutečnost pro jistotu uvést i v kupní smlouvě.

U starších vozů nezapomeňte na ekologickou daň

Jestliže máte v plánu prodat starší vůz, neměli byste zapomenout na jednorázovou platbu takzvané ekologické daně. Tu je nutné uhradit u všech vozidel, která nesplňují příslušnou emisní normu EURO. V tomto případě platí, že čím vyšší číslo norma má, tím nižší počet emisí daný vůz produkuje.

Běžně jsou automobily rozdělovány do šesti skupin, přičemž tři poslední jsou osvobozeny od platby daně, a to konkrétně EURO 3, 4 a 5. Nejhůře jsou na tom zejména staré modely vozidel, u kterých se však ani nevyplatí investovat do jejich přepisu – s nimi je lepší rovnou zamířit do nejbližšího výkupu automobilů.

Výše ekologické daně je stanovena na:

  • EURO 0 – 10 000 Kč,
  • EURO 1 – 5 000 Kč,
  • EURO 2 – 3 000 Kč.

V neposlední řadě nezapomeňte ani na odhlášení povinného ručení, které se váže pouze na jeden konkrétní automobil. Průběh ukončení se může u jednotlivých pojišťoven lišit, a tudíž bude někdy vypovězení smlouvy i výrazně složitější. Běžně je nutné podat písemnou žádost, ke které přiložíte i kopii technického průkazu se jménem nového majitele.

Jestli máte sjednané i havarijní pojištění, nezapomeňte ukončit ani to. V posledním kroku si překontrolujte všechny dokumenty a bezpečně si je uložte pro řešení případných sporů v budoucnu. Tímto by měl být celý proces prodeje automobilu u konce a vy se můžete v klidu věnovat třeba výběru vašeho nového vozu.

You may also like...