Provoz vlaků z ČR do Maďarska se od 30. července vrátí k normálu

Dálkové vlaky mezi Českou republikou a Maďarskem se od soboty 30. července 2022 vrátí k běžnému jízdnímu řádu. Jejich provoz od 10. června omezuje rozsáhlý sesuv půdy na trať v  úseku Szob – Nagymaros-Visegrad. Maďarský správce železniční infrastruktury zprovozní tento úsek dříve než v původně avizovaném termínu na konci srpna. Přeprava na hlavní spojnici mezi českou, slovenskou a maďarskou metropolí se díky tomu zjednoduší a zrychlí a cestujícím odpadnou přestupy do náhradních autobusů poblíž slovensko-maďarské hranice. Mezistátní vlaky společně provozují České dráhy se Železniční společnosti Slovensko a maďarským dopravcem MÁV.

Aktuálně je většina vlaků EC Metropolitan / Hungaria kvůli opravám poškozeného úseku zkrácena do trasy Praha / Brno – Szob a zpět, dále směrem do Budapešti, resp. v opačném směru, je potřeba využít náhradní autobusovou dopravu a regionální vlaky MÁV-Start. Dva páry denních vlaků (EC 280 / 281 a EC 130 / 131) a také noční vlak EN 476 / 477 Metropol jezdí odklonem přes Győr a Rajku, mezi Bratislavou a Budapeští jsou zajištěné ve změněných časech a jejich výchozí a koncovou stanicí v maďarské metropoli je stanice Budapest-Kelenföld.

Všechna tato omezení budou ukončena v pátek 29. července večer a od následujícího dne už pojedou všechny tyto spoje podle pravidelných jízdních řádů, tedy v původních trasách Praha – Břeclav – Bratislava – Budapešť a Terespol – Varšava – Ostrava – Břeclav – Budapešť a zpět. Zároveň dojde ke sjednocení výchozí, resp. cílové stanice v maďarské metropoli. Všechny vlaky mezi ČR a Maďarskem, včetně spojů, které jsou v současnosti odkláněné přes Győr a aktuálně začínají, resp. končí svou jízdu ve stanici Budapest-Kelenföld, od 30. července znovu pojedou vždy do, resp. ze stanice Budapest-Nyugati pu. Vlaky EC 130 / 131, EC 280 / 281 a EN 477 / 476 tak už nepojedou ze stanic Budapest-Kelenföld a Budapest-Keleti pu.

Provoz v úseku Szob – Nagymaros-Visegrad bude zpočátku zajištěn po jedné ze dvou traťových kolejí a sníženou rychlostí. V souvislosti s tím může docházet ke vzniku zpoždění řádově do 15 minut.
Změny jsou již zapracované do vyhledávačů spojení a aplikace Můj vlak.

You may also like...