První dva vrtulníky H1 jsou v Čechách

22. základna vrtulníkového letectva obdržela první dva americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Tyto vrtulníky dorazily do České republiky v obřím nákladním letadle C-17 Globemaster. Do poloviny září základna obdrží další čtyři stroje, z toho dva Vipery a první dva UH-1Y Venom.

Ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že dodávka prvních amerických vrtulníků představuje významný moment pro modernizaci armády a posouvá vrtulníkové letectvo do 21. století. Tato modernizace umožní zbavit se závislosti na ruské technice a přejít na moderní západní platformu, která je dodávána významným spojencem.

Kromě těchto vrtulníků do České republiky dorazila i početná skupina amerických specialistů, kteří budou společně s českými kolegy v následujících dvou týdnech stroje smontovat, uvést je do provozu a provést certifikaci. Mobilní výcvikový tým (MTT – Mobile Training Team) z USA dorazí v průběhu srpna a 1. září zahájí výcvik leteckého personálu 22. základny vrtulníkového letectva.


Oficiální představení vrtulníků se uskuteční 17. srpna v Náměšti za účasti ministra obrany, náčelníka generálního štábu a dalších představitelů resortu a armády.

Mezivládní dohodu o nákupu 12 nových vrtulníků systému H-1 podepsal v roce 2019 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar. Česká republika navíc obdrží dalších osm modernizovaných vrtulníků zdarma jako ocenění za pomoc Ukrajině. Celkově tak česká armáda bude mít k dispozici 10 strojů UH-1Y Venom a stejný počet AH-1Z Viper.

You may also like...