Reknihy startují ReTour. Pro knihy si přijedou až k vám domů. Bezpečně

Udržitelné knihkupectví Reknihy nabízí všem z Prahy a okolí unikátní možnost. Již v sobotu 6. března totiž proběhne jejich úplně první ReTour, tedy okružní cesta, na které budou sbírat knihy, jež se kdokoliv rozhodne sdílet. Cílem je zjednodušit cestu knížek za jejich novými majiteli. Jedním z důvodů je také současná situace – to, aby lidé zůstali doma, v bezpečí. První ReTour proběhne v Praze a přilehlém okolí, ale plán Reknih je udělat z ReTour pravidelnou událost a rozšířit ji i do dalších měst. Přihlásit se ke sběru lze pomocí formuláře na webových stránkách, stejně jako v případě, když své knihy člověk posílá. Jediné, co musí zákazník udělat jinak je, že v možnostech dopravy vybere “přijedeme”, poté už jen vyplní adresu a telefonní číslo. Večer před samotnou akcí pak Reknihy budou rozesílat sms s časovým plánem. Adresy a místa, kam by Reknihy se svou okružní jízdou měly dorazit, je možné zasílat do 5. března, aby mohla být s dostatečným předstihem naplánována trasa. 

ReTour je určená všem, kteří chtějí poslat své knihy dál, ale v současné situaci nechtějí opouštět domov. Čtenáři, kteří budou chtít využít našeho svozu, nemusí ani fotit všechny knihy. Stačí pouze jedna fotka s odhadovaným počtem knih a s názvy titulů. O zbytek se postaráme na místě. Co se počtu nabídnutých knih týče, očekáváme zhruba tisícovku. Jsem však ale připraveni i na víc. Klidně až 3 tisíce,” říká Tadeáš Kula CEO Reknih.

Tým Reknih na cestách

Knihy bude osobně sbírat samotný tým Reknih, nikoliv doručovací společnosti. Čtenáři tak dostanou možnost osobně předat zpětnou vazbu či se seznámit přímo s Tadeášem Kulou, zakladatelem Reknih. “Chceme, aby naši zákazníci měli možnost nás poznat osobně, aby věděli, že nejsme jen tváře na webu nebo jména v emailech. Chceme jim jednoduše ukázat, že to, co děláme, nás opravdu baví a věříme, že zapojením do cirkulární ekonomiky můžeme udělat krok ke zdravějšímu životnímu prostředí, což je jedním z našich hlavních zájmů,” dodává Kula. Pokud se premiérová ReTour vydaří, v budoucnu se stane pravidelnou součástí Reknih.

Čtenáři, kteří se pro tuto možnost rozhodnou, nemusí mít strach. Celá událost bude probíhat za dodržování přísných hygienických opatření jako je použití respirátorů či pravidelné dezinfekce. “Všichni, kteří se sobotní akce zúčastníme, budeme den předem otestováni na přítomnost covid-19. Chceme hlavně umožnit našim zákazníkům předat nám knihy tou nejbezpečnější cestou. Bez toho, aby museli opustit svůj domov,” doplňuje Kula.

Udržitelnost a ekologie v moderním kabátě

Motivací pro vznik knihkupectví s již jednou přečtenými knihami byla vlastní potřeba mladého zakladatele. Nechtěl, aby se mu na jeho přečtené knihy prášilo, a naopak chtěl požitek z jejich čtení dopřát i někomu jinému. Zjistil však, že neexistuje žádný způsob, který by mu vyhoval. Z toho se posléze zrodil nápad na Reknihy, jejichž cílem je naučit čtenáře, že pro přečtení dalšího příběhu nebo načerpání vědomostí není vždy třeba kupovat novou knihu. Spolu se svým týmem tedy vytvořil platformu, kde může každý milovník literatury nechat své příběhy žít nový život. Princip je jednoduchý. Knihy člověk nafotí, pošle do Reknih, kde zkontrolují jejich stav, a pak už jen zabalí a skrze Zásilkovnu doručí na adresu Revýdejny. Následně Reknihy stanoví jejich cenu a přidají je na svůj e-shop. Peníze z prodeje si rozdělí s prodejcem na půl, každý 50 %. 

“Profit, který bývalý majitel utrží, je možné nechat si poslat buď na bankovní účet, nechat připsat na účet Reknih a posléze použít k dalšímu nákupu a nebo jím přispět na rozvoj našeho knihkupectví. Díky tomu také dostaneme možnost podpořit větší částkou organizaci Rainforest Trust, se kterou spolupracujeme,” dodává Kula.

Z každé objednávky, která je na Reknihách dokončena, putuje pět korun organizaci Rainforest Trust, jež zabraňuje kácení deštných lesů a vymírání živočichů, jež v nich žijí. Při ceně dva dolary za akr lesa se za dva roky existence Reknih jedná o pomoc v rozsahu až 3 927 937 m². Do budoucna si pak Reknihy kladou za cíl pomáhat nejen ve světě, ale především v České republice.

You may also like...