Rekonstrukce divadla Spirála pokračuje, nový multifunkční prostor nabídne unikátní otočné jeviště i akustiku

Rekonstrukce ikonického divadla Spirála na pražském Výstavišti pokročila do další fáze. Původně panoramatické kruhové kino (později přestavěné na divadlo) se promění v multifunkční prostor Nová Spirála, který nabídne nejen samotný kruhový sál s unikátním otočným jevištěm a sezením pro více než 750 diváků, ale také přidaný sál pro menší hudební, divadelní nebo taneční vystoupení.

Lepší statika, retenční nádrže na vodu pro zavlažování okolní zeleně, devatenáct závěsných tahových jednotek s nosností několika tun, špičková technologie i akustika. To jsou jen některé z předností, které budoucí multifunkční prostor nabídne. Nová Spirála by se veřejnosti měla otevřít již v prvním pololetí příštího roku. Kompletní renovace stojí více než 200 milionů korun.

„Divadlo Spirála, které si mnozí z nás pamatují jako dějiště legendárního muzikálu Jesus Christ Superstar, bylo značně poškozeno při povodních v roce 2002. Dlouhá léta pak chátralo a město plánovalo jeho demolici, mělo už dokonce připravený demoliční výměr.

Nám se ale tento ikonický prostor podařilo doslova na poslední chvíli zachránit a zahájili jsme jeho kompletní rekonstrukci. Díky tomu bude tato skutečně unikátní stavba sloužit i dalším generacím. Věřím, že Spirála bude oblíbeným místem všech Pražanů i návštěvníků města, ať už přijdou na divadlo, muzikál, koncert, nebo konferenci,“ komentuje rekonstrukci Nové Spirály Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu.

Obnovou divadla Spirála bude zachráněna unikátní postmoderní stavba, která v roce 1993 získala ocenění Grand Prix Obce architektů. Vnitřní kopule divadla je zároveň technickou a kulturní památkou.

Velmi špatný stav budovy vyžadoval radikální zásahy. Bylo nutné odstranit na 1 600 tun degradovaného betonu, asfaltu a dalších materiálů a současně posílit ocelovou konstrukci budovy. Pro lepší statiku bylo přidáno asi 100 tun materiálu do výztuží stávajících či úplně nových konstrukcí a bylo vybudováno patro s technickým zázemím. Celková rekonstrukce se týká také střechy včetně nové hydroizolace. Dále bylo nutné sejmout původní fasádu z kari sítí a doplnit a opravit konstrukci skládaného opláštění. Oproti původní podobě dozná Nová Spirála některých změn, kvůli požární bezpečnosti musela být například osazena nová okna. Budova totiž neodpovídala technickým a bezpečnostním normám. Rekonstrukční práce zajišťují stavební firma VW Wachal, a.s., a Gradior Tech, a.s., se specializací na divadelní techniku.

Vedle hlavní scény divadla Spirála, která i po kompletní rekonstrukci nabídne více než 750 míst k sezení, vznikla také malá scéna, která byla původně zkušebnou. Nyní tento prostor nabídne možnost vystoupení pro menší divadelní spolky, začínající hudebníky a menší kapely, různá taneční vystoupení nebo taneční večery. Díky svému variabilnímu uspořádání s možností demontáže pódia zde podle autorů projektu prakticky neexistují limity v zaměření akce.

„Areál Výstaviště Praha prochází rozsáhlými úpravami a Nová Spirála ještě více umocní naši celkovou pozici na trhu. Pro budoucí fungování Spirály jsme již nyní sestavili tým zkušených manažerů, kteří se pustili do programových příprav pro příští sezónu. Stejně jako celý areál Výstaviště nabídne i Nová Spirála vlastní bohatou programovou dramaturgii vedle multižánrových aktivit ze strany pronajímatelů. Díky unikátní otočné scéně sestavené z vnějšího a vnitřního samostatně otočného pódia a špičkové ocelové konstrukci se závěsnými tahovými jednotkami s nosností několika tun nabídneme široké spektrum kulturních, hudebních i akrobatických vystoupení v prostorách nejvyšší možné kvality,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha, a.s.

V Nové Spirále se mohu diváci těšit zejména na rozsáhlou divadelní nabídku – činohru, muzikály, dětská představení, operu, balet, pantomimu i další alternativní směry. Hudební produkce nabídne koncerty všech žánrů – od klasiky s velkými orchestry přes operu, jazz, folk, indie, soul až po rock, pop, elektro nebo techno. Chybět nebudou ani speciální projekty, jako například světelné show propojené s novým cirkusem, mappingem, projekcí a 3D vizualizací. Prostory budou ale určeny také k pronájmu na firemní večírky a soukromé akce různého zaměření. Hostovat zde budou sportovní, vzdělávací i charitativní aktivity.

Zajímavosti z přestavby Nové Spirály:

V rámci stavebních úprav bylo ze Spirály prostřednictvím ručních bouracích prací vyvezeno a následně řádně uloženo cca 1 600 tun stavební suti, betonů, asfaltů a ostatních materiálů.

Při stavbě bylo realizováno cca 100 tun nových ocelových konstrukcí.

Spirála nově obsahuje dvě retenční nádrže o celkovém objemu 21,2 m 3 (14 m 3 + 7,2 m 3) pro celkovou závlahu zeleně v areálu Spirály, a to včetně zelené střechy nad malou scénou.

Uskutečnilo se kompletní vybourání původní dvouplášťové střechy z ocelové konstrukce, trapézových plechů, betonu s armaturou, hydroizolace, tepelné izolace, betonu a hydroizolace.

Nová střecha je ve složení: trapézové plechy, železobeton, spádový polystyrén beton, parotěsná izolace, tepelná izolace z minerální vaty a polyuretanová pěna s antireflexním nástřikem.

Nově byla budova Spirály osazena okny – 44 ks oken na fasádě po obvodu technického podlaží a 27 ks oken na únikových schodištích.

Unikátní otočná scéna obsahuje vnější a vnitřní cylindrické podium, kde jsou dále k dispozici zvedané stoly se zdvihem do výšky 1,2 m nad úroveň pevného jeviště s možností spuštění do spodního technického zázemí na úrovni -3,0 m.

Ocelová konstrukce stropu byla kompletně přebudována, nyní je osazena 19 závěsnými tahovými jednotkami – jedna centrální s možností zdvihu břemene až dvě tuny, dále devět lanových tahových jednotek (nosnost 250 kg, rychlost zdvihu 1,2 m/s) a devět řetězových (nosnost 400 kg, rychlost zdvihu 0,1 m/s).

Kompletní jevištní technologie bude řízena dvěma ovládacími panely s LCD displeji (24‘ a 10‘ uhlopříčka).

Technické zázemí a mechanika otočných podií a zvedaných stolů zůstane pro návštěvníky částečně viditelná jako technická expozice – veřejný a technický prostor bude oddělen 24 ks nůžkových mříží.

O divadle Spirála

Původně panoramatické kruhové kino bylo přestavěno pro novou divadelní scénu v roce 1991 v rámci oslav 100 let od Jubilejní zemské výstavy z roku 1891, která dala vzniknout areálu Výstaviště Praha. Po povodních v roce 2002 budova chátrala a byl na ni dokonce vystaven demoliční výměr. Ten současné vedení města změnilo a Spirála se tak dočkala rekonstrukce a modernizace v multifunkční prostor Nová Spirála.

Foto: Jiří Šebek, Výstaviště a.s.

You may also like...