Rok 2021 byl pro Pale Fire Capital transformační

Investiční společnost Pale Fire Capital si v roce 2021 stanovila ambiciózní cíl a výrazně posílila. Konsolidovaný obrat dosáhl 1,575 miliardy korun. Objem aktiv narostl na 3,762 miliardy. Tým se rozšířil o seniorní posily. PFC rozšířilo své portfolio o významné investice a úspěšně upsala dluhopisy za 750 milionů korun k novým investicím. 

S nově stanoveným cílem spravovat do roku 2025 majetek v hodnotě alespoň 20 mld. Kč byl rok 2021 pro PFC důležitý. Z primárně venture kapitálové společnosti se přeorientovala do technologické private equity se záměrem investovat do rychle rostoucích technologických firem, kterým dodá druhý dech, odvahu, zkušenosti a schopnosti vyrůst do miliardových hodnot. Navýšila svůj podíl v Aukru, investovala do pěti nových společností v Česku i v zahraničí včetně vstupu do společnosti Groupon skrze akciové trhy (která byla předobrazem Slevomatu v USA).

Filosofií PFC je skloubení strategické analýzy a perfektní exekuce, díky čemuž se jí daří vyhledávat strategicky dobře pozicované projekty a pomoci jim udržitelně růst a dosáhnout svého potenciálu. Neustále proto hledá nové profesionály do týmu, kteří získají příležitost budovat globální firmy a rychle s nimi růst. Mezi klíčové investice loňska patří dvojka mezi srovnávači pojištění Mubi z Polska a světová dvojka v indoor cyklistickém tréninku Rouvy, které mají ambice posílit své pozice na svých největších trzích a akcelerovat svou zahraniční expanzi.

PFC – zleva Petr Krajíček, David Holý, Jan Barta, Dušan Šenkypl, David Šiška

V roce 2021 se nám podařilo výrazně nastartovat změny potřebné k dosažení našeho dlouhodobého cíle a rozšířili jsme portfolio o kvalitní mezinárodně působící firmy s velkým potenciálem. Spolu s tím jsme posílili tým o klíčové členy, kteří mají zdravou ambici a chuť stavět spolu s námi úspěšné firmy na zdravých základech. Jsme vděční i za důvěru z trhu spojenou s úpisem navýšené emise dluhopisů v hodnotě 750 mil. Kč,” říká Dušan Šenkypl, partner PFC.

Loni podstatně narostl objem aktiv z 1,436 miliardy na 3,762 miliardy korun. PFC v roce 2021 investovalo vyšší stovky milionů korun jak do posílení podílů ve stávajících firmách, tak vstupu do nových firem. Největší podíl na loňském konsolidovaném obratu 1,575 miliardy, který vyrostl z 964,3 milionů korun, měly společnosti FAVI, Aukro, TeamIT, Munipolis a Semantic Visions.

Díky investování na západních akciových trzích budujeme vedle private equity druhou silnou kompetenci naší skupiny, která zároveň pomáhá s vyhledáváním zajímavých příležitostí pro private equity část. V roce 2021 jsme odstartovali náš vstup do společnosti Groupon, kde vnímáme růstovou příležitost v rámci obnovy po covidu, zejména pokud dojde i k oslabení hospodářského růstu či recesi, při které budou spotřebitelé výrazně cenově senzitivnější,” doplňuje Jan Barta, partner PFC.

Na základě dosavadních úspěchů plánuje PFC i v roce 2022 pokračovat v posilování týmu i vyhledávání nových investic do firem s globální ambicí doma i v zahraničí.

Příběh Pale Fire Capital se píše od roku 2015, má čtyři zakládající členy. Dušan Šenkypl se specializuje na nastavení efektivních organizačních struktur, obchodní týmy a vývoj produktu, David Holý tvoří marketingové strategie portfoliových společností, Jan Barta se věnuje vyhledávání a analýze investičních příležitostí a investicím na akciových trzích a Petr Krajíček řeší především účetní a daňové aspekty a administrativu firem a transakcí. Za sebou mají velmi zajímavou historii: vybudovali řadu silných společností jako např. NetBrokers Holding, jedničku na trhu porovnávacích platforem, kam spadají ePojisteni.cz, SrovnejTo, Superpoistenie.sk či Tarifomat nebo společnost zaměřenou na lead-gen Elephant Orchestra.  

You may also like...