Román Margaret Atwoodové: Kočičí oko

Kočičí oko je kouzelná skleněnka, která mění svět. Z dívky, která se skrze ni dívala, vyrostla uznávaná malířka, jejíž život i dílo silně poznamenaly zážitky z dětství a dospívání. Když se Elaine po letech vrací do rodného Toronta, je to pro ni zároveň cesta do hloubi vlastní paměti. Nejostřeji vystupují vzpomínky na Cordelii, nemilosrdnou a jindy nečekaně labilní vůdkyní skupiny dívek, která Elaine kdysi šikanovala.

Román z roku 1988 je zasazený do Kanady druhé poloviny 20. století, ale sahá od konce druhé světové války až do osmdesátých let. Kromě toho, že je brilantní sondou do dívčí psychiky a nevyzpytatelných a mnohdy krutých pravidel, jež ovládají přátelství mezi dívkami, nabízí také neotřelý pohled na řadu kulturních fenoménů té doby, včetně feminismu a různých proudů moderního umění. Kniha byla v roce 1989 v nejužší nominaci na Bookerovu cenu. Nakonec ji získala v roce 2021 za román Svědectví.

Margaret Atwoodová (1939) píše od konce 60. let, je autorkou 14 oceňovaných románů, jedné básnické sbírky a několika souborů povídek. Podle jejích knih Příběh služebnice a Alias Grace vznikly úspěšné seriály. V letech 1984 až 1986 byla prezidentkou mezinárodního PEN klubu, několikrát navštívila Prahu.

Vydává nakladatelství Argo, přeložila Kateřina Klabanová.

You may also like...