Růžové víno svědčí létu

Grilování s přáteli na zahradě či večeře s rodinou na prohřáté terase patří k zážitkům, kterých si dnes vážíme mnohem víc, než kdykoliv dřív. Mnozí z nás v časech koronavirové krize přehodnotili svůj životní styl, zvolnili hektické tempo a začali si užívat každého dne. Vyhledávat drobná potěšení, která nás naplňují kouzelnými zážitky.

A právě takovou moc má lahodné růžové víno, jež neodmyslitelně patří k létu a venkovnímu stolování. Moravské a české „růžovky“ navíc patří do světové extratřídy. Díky příznivým klimatickým podmínkám a pečlivé práci na vinici i ve sklepě se můžeme pochlubit špičkovou kvalitou svěžích a aromatických růžových vín.

Sázka na moravské a české rosé se vyplatí, neboť jde obvykle o vína s charakterem a podpisem vinaře. Nejoblíbenější růžová vína jsou vína mladá, z posledního a předposledního ročníku. Mezi sedm nejčastějších odrůd, z nichž se u nás vyrábějí růžová vína, patří Frankovka, Cabernet Sauvignon, Merlot, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Svatovavřinecké a André.

Jarovín Rosé 2021

Při výběru ideálního růžového vína se můžete řídit také výsledky soutěže růžových vín Jarovín Rosé, které se letos konalo 16. dubna v prostorách zámečku ve Velkých Pavlovicích. Šampionem se stalo Zweigeltrebe rosé 2020 pozdní sběr z Vinného domu v Bzenci. Soutěž kolekcí vyhrál Vinný dům s průměrem 87,08, který zvítězil před vinařstvím Bronislava Vajbara se známkou 86,67 a Vínem J. Stávek s 86,33 body. Vítězi jednotlivých kategorií jsou André rosé 2020 pozdní sběr Bronislav Vajbar, Zaječí (90,33 bodů), Cabernet Sauvignon rosé 2019 pozdní sběr Svatopluk Herůfek, Zaječí (90 bodů). Frankovka rosé 2020 moravské zemské víno Lubomír Zborovský, Velké Pavlovice (88 bodů), Znovín de Lux rosé demi sec  Znovín Znojmp, Znojmo (86,2 bodů) a Svatovavřinecké Blanc de noir 2020 moravské zemské víno Zemědělské družstvo Němčičky (86 bodů).

Veřejnosti budou vzorky k dispozici na Dnech v růžovém, jež se uskuteční v květnu až červnu ve Velkých Pavlovicích, Ostravě, Českých Budějovicích, Praze, Znojmě, Plzni, Děčíně a Mělníku a nově také v Teplicích. Na Dnech v růžovém se prezentují nejen růžová vína, ale i perlivá vína soutěže Král vín České republiky.

Salon vín ve Valticích

Poměrně zajímavou cestu k poznání českých a moravských vín, včetně dvou růžových, nabízí návštěva Salonu vín ve Valticích, která každý rok představuje sto nejlepších vín tuzemských vinařů. Tato vína byla jako nejlepší vybrána z 2 500 vín přihlášených do naší největší a nejvyšší soutěže vín. „Velkou výhodou Salonu je skutečnost, že zde hosté mohou sami ochutnávat z mnoha desítek vzorků a postupně odhalit, jaký styl vína či jaká odrůda jim chutná nejvíce,“ říká hlavní sommeliér Salonu vín Marek Babisz.

Růžová vína a gastronomie

Růžové víno má významné místo v gastronomii a hodí se hlavně k letním pokrmům podávaným na zahradách či terasách. Růžová vína představují ideální doprovod k salátům i těstovinám, grilované zelenině i lehčím masům, skvěle pasují také ke krevetám a plodům moře. A ještě několik konkrétních tipů. Salát s chřestem a mozzarellou krásně doprovodí André nebo Frankovka, k melounu se sušenou šunkou se zase hodí Merlot. Dezert s jahodami si k párování žádá sladší růžové víno odrůd Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe.

Text a foto: Bohumil Brejžek

You may also like...