Šaty, které tančí: Galerie Tančící dům vystavuje originální kostýmy ze StarDance

Třpytivé, elegantní a propracované do posledního detailu – takové jsou taneční kostýmy jedné z nejsledovanějších televizních soutěží StarDance …když hvězdy tančí. Zářit nebudou tentokrát na parketu, ale v Galerii Tančící dům na výstavě Šaty, které tančí. Expozice, která potrvá od 10. listopadu do 25. února příštího roku, nabídne ve dvou patrech domu téměř šedesát oděvů slavných účinkujících, jako třeba Jany Plodkové, Anny Polívkové, Ondřeje Brzobohatého nebo Kristýny Leichtové, včetně vybraných doplňků. Do procesu vzniku kostýmů návštěvníky vtáhnou nákresy od návrhářů a do atmosféry přímého přenosu zase fotografie ze soutěže.

Módní návrháři i krejčí pro každou řadu vytvářejí kolem stovky unikátních šatů, takže dodnes jich po dvanácti řadách StarDance vzniklo už hodně přes tisíc. Vytvářet oděvy pro tanečnice a tanečníky je v celém oboru módy skutečná výzva. Šaty musí splňovat celou řadu často protichůdných požadavků. Měly by zvýraznit přirozený půvab i osobnost svého nositele a zároveň souznít se stylem a duchem hudby, na kterou páry právě tančí. Být moderní i nadčasové. Subtilní i robustní. Podtrhnout křivky postavy a současně poskytnout tanečníkům volnost v jejich často extrémním pohybu.

Tento nelehký úkol už splnili například návrháři Klára Nademlýnská, Taťána Kovaříková, Hana Kopecká nebo Roman Šolc. Originály z jejich dílny na výstavu zapůjčila kostymérna České televize.


Výstava ukáže téměř šedesát tanečních kostýmů, z toho osm šatů moderátorů Terezy Kostkové a Marka Ebena. Návštěvníci uvidí všechny vítězné šaty z jedenácti řad soutěže i doplňky jako rukavičky, šperky, boty i vlasové ozdoby. Kostýmy na výstavě doplní fotografie z přímých přenosů soutěže nebo audioboxy s ukázkami taneční hudby.

Do procesu vzniku šatů návštěvníci nahlédnou díky nákresům od návrhářů včetně pracovních popisků. Čeká na ně také ukázka dvaceti materiálů, které byly na šatech použity, poznají tak rozdíl mezi šifonem, brokátem, tylem, sametem nebo plavkovinou.

„Získat zápůjčku tanečních kostýmů nebylo vůbec jednoduché,“ přiznává ředitel Galerie Tančící dům Robert Vůjtek. „O to víc jsem nadšený, že se na tak výjimečné kousky mohou lidé podívat právě v Tančícím domě.“ Návštěvníci uvidí dnes už pověstné šaty hereček Jany Plodkové, Anny Polívkové nebo Veroniky Arichtevy, ale také kostýmy herců Romana Vojtka nebo Jiřího Dvořáka. „V expozici se nám podařilo vystavit i šaty zpěvačky Heleny Vondráčkové, ve kterých tančila v polské verzi soutěže StarDance v roce 2007,“ doplňuje Vůjtek. Galerie myslela i na malé obdivovatele StarDance a připravila pro ně několik interaktivních her.

Přehlídka s názvem Šaty, které tančí, bude otevřena od 10. listopadu 2023 do 25. února 2024.                                                                                                                                          

Výstava ukazuje kostýmy těchto soutěžících: Marie Doležalová, Jitka Schneiderová, Tereza Bufková, Ondřej Brzobohatý, Jana Plodková, Miluška Bittnerová, Lucie Hunčárová, Anna K, Eva Krejčířová, Jan Cina, Michaela Nováková, Jana Zelenková, Mahulena Bočanová, Veronika Arichteva, Veronika Khek Kubařová, Kristýna Coufalová, Roman Vojtek, Iva Langerová, Dana Batulková, Alice Stodůlková, Kateřina Baďurová, Anna Polívková, Zdeněk Piškula, Kristýna Leichtová, Jiří Dvořák.

Foto: Roman Souček

You may also like...