Sedmý žákovský vůz Škoda se jmenuje Slavia

Z modelu Škoda Scala se stala Slavia: Jménem sedmého žákovského vozu Škoda si žáci Středního odborného učiliště strojírenského v Mladé Boleslavi připomněli 125. výročí založení dnešní společnosti Škoda Auto. Václav Laurin a Václav Klement tehdy společně prodávali svá první vyvinutá jízdní kola pod obchodním názvem Slavia. Nyní ponese toto jméno kompaktní model značky Škoda v karosářské variantě spider. Nový žákovský vůz tak do života vrací jednu z legend historie firmy. Scala je vůbec poprvé základem tohoto projektu Škoda Akademie, realizovaného každoročně už od roku 2014.

Historický název se skvěle hodí k myšlence studentů podniknout s moderně střiženým modelem Scala cestu do minulosti, do časů, kdy měly automobily otevřenou karoserii. Klasický spider je divoký a nespoutaný. Ve své důsledné otevřenosti se Škoda nedrží běžných konvencí a symbolizuje svobodné myšlení a nonšalantní bezstarostnost mladé generace. Díky absenci střechy nabízí Slavia mimořádně intenzivní požitek z jízdy. Další cílené úpravy na karoserii dodávají spideru ještě sportovnější vzhled, než má emocionálně pojatá Scala.

Tradice projektu žákovského vozu Škoda sahá až do roku 2014. Žáci Středního odborného učiliště Škoda v Mladé Boleslavi mohou od té doby každoročně naplánovat, vyvinout a vlastnoručně postavit zajímavý koncept vozu. Každý z těchto konceptů je dokladem kreativity a zapojení dorostu značky Škoda. Škoda Storyboard nabízí portréty několika studentů, kteří se podíleli na tomto projektu, a přehled všech dosavadních žákovských vozů Škoda.

Současná Škoda Akademie vznikla v roce 2013, kdy spojila vzdělávání žáků a mladých zaměstnanců a také další vzdělávání zaměstnanců a odborných pracovníků. Na základě podpisu memoranda s Odbory KOVO v roce 2014 o podpoře odborného vzdělávání proběhla modernizace výukových prostor Středního odborného učiliště Škoda Auto. V posledních letech investovala firma za podpory Odborů KOVO více než 300 milionů korun do projektu modernizace vzdělávání a vybavení Škoda Akademie.

Text: Bohumil Brejžek
Foto: archiv Škoda

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...