Slavnostní zahájení výstavy jehličnanů v Botanické zahradě v Troji

Jehličnany obývají naši planetu už od prvohor a od té doby se dokázaly vyrovnat s řadou změn a překážek. Dodnes jsou neodmyslitelnou součástí světové flóry. Jaká tajemství skrývá tato fascinující skupina dřevin? To prozradí letošní letní výstava v Botanické zahradě hl. m. Prahy, kterou dnes zahájily známé osobnosti: herečky Aneta Krejčíková, Vlastina Svátková a Tereza Bebarová a herec Miroslav Etzler.

Výstava nabízí řadu zajímavostí i překvapivých skutečností a představí řadu známých i neobvyklých druhů. Doprovází ji oblíbená čtveřice Čtyřlístek, která tyto stromy přiblíží také těm nejmladším návštěvníkům. Pro ně je zároveň připraven soutěžní kvíz. Exotické i naše domácí druhy jehličnanů můžete přijít obdivovat od 1. července až do 31. srpna denně od 9.00 do 19.00 hodin v celém areálu botanické zahrady včetně skleníku Fata Morgana.

Ačkoliv si většina lidí s jehličnany spojuje představu zasněžené krajiny či ozdobeného vánočního stromku, dokázaly se během své existence na naší planetě přizpůsobit různorodým podmínkám od vlhkých tropů po oblasti na srážky velmi chudé. Během procházky Botanickou zahradou hl. m. Prahy
se návštěvníci postupně seznámí s širokou škálou druhů z celého světa. „Jehličnany jsou neobyčejnou skupinou dřevin rostoucí po celém světě, vyznačuje se obrovskou variabilitou, a přesto je často míjíme bez povšimnutí. Leckoho jistě překvapí, kolik neobvyklých vlastností má třeba i obyčejný smrk. Věřím, že výstava přinese nejen řadu zajímavostí, ale také inspiraci pro zahrádkáře a zábavu pro děti,zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Foto: Petr Brodecký

Desítky živých exponátů a zajímavosti ze života jedné z nejvýznamnějších skupin rostlinné říše představí vzdělávací výstava, která je pro návštěvníky připravena na letní období. První den letních prázdnin ji slavnostně zahájili vzácní kmotři. Stali se jimi herečky Aneta Krejčíková, Vlastina Svátková, Tereza Bebarová a herec Miroslav Etzler. Ti spolu s Jaroslavem Němečkem, autorem Čtyřlístku, který se na podobě výstavy podílel, symbolicky přestřihli pásku.

„Čím jsem starší, tím jsem vyklidněnější a mám hlubší vztah k přírodě. Každé jaro vnímám intenzivněji, než předchozí. Souvisí to i s tím, že jsem matkou, od té doby se cítím víc, než propojena s velkou matkou, matkou přírodou. Proto jsem se velmi ráda stala kmotrou výstavy jehličnanů v Botanické zahrady hl. m. Prahy,“ řekla herečka Aneta Krejčíková.

„V botanické zahradě jsem se vdávala, venku u kaple sv. Kláry nás oddali, a pak jsme se fotili v prostorách Fata Morgany. Ty fotky jsou překrásné a i atmosféra byla neopakovatelná. V ten den vysvitlo v říjnu sluníčko. Miluju botanickou zahradu, chodíme tam s dětmi na motýly, lekníny a stromy. Já osobně jsem velký milovník květin. Na naší zahradě jsem zasadila jehličnan – cedr, jako památku a vzpomínku na mého dědečka. Tyto dřeviny jsou mi velmi blízké a velmi ráda jsem se stala kmotrou výstavy právě zde v botanické zahradě,“ říká herečka Vlastina Svátková.

„Jsem moc ráda, že můžu být na zahájení výstavy o jehličnanech v botanické zahradě, protože mám doma, jakožto zahradnice, velmi špatnou pověst. Někteří nejmenovaní mě doma nazývají vrahem květin. Já jsem se rozhodla, že si v tomhle ohledu napravím reputaci a tuhle milou akci beru jako zdroj zajímavých poznatků v dosud neprobádané oblasti. Navíc je to výstava pro děti, patronem je můj oblíbený Čtyřlístek a tématem jsou jehličnany, ze kterých znám pouze základní druhy, takže budu jedno velké ucho,“ dodala herečka Tereza Bebarová.

Kouzla jehličnanů dětem přiblíží Čtyřlístek

V rámci výstavy mohou návštěvníci projít osmi tematickými zastaveními, kde se dozvědí základní informace o charakteristice, ekologii i rozšíření této skupiny dřevin. Nejmladší příchozí bude doprovázet známá čtveřice ze Čtyřlístku. Spolu s nimi děti například zjistí, proč mají jehličnany místo listů jehlice a k čemu jim slouží. U každého zastavení si pak zvídavý malý návštěvník najde odpověď na otázky ze soutěžního kvízu, díky kterému se seznámí s jedním z nejvzácnějších exponátů. „Jehličnany mám osobně velmi rád, jelikož celá rodina s oblibou jezdíme na Kokořínsko. Tam jsou borovicové lesy, smrky a celkově krásná příroda, odkud čerpám inspiraci pro mé kresby. Komiks k výstavě se mi proto kreslil velmi dobře. Byl jsem překvapený, kolik zajímavostí jsem se díky tomu o jehličnanech dozvěděl, uvedl Jaroslav Němeček, autor komiksu Čtyřlístek.

Díky spolupráci se Čtyřlístkem vzniklo také speciální číslo oblíbeného časopisu, které je věnované Botanické zahradě hl. m. Prahy. Zájemci si jej mohou zakoupit v infostáncích.

Vydejte se za jehličnany třeba až na Novou Kaledonii nebo do Krkonoš

Sbírka jehličnanů v trojské botanické zahradě čítá několik stovek druhů od našich domácích až po ty exotické z tropických oblastí. Zní to možná překvapivě, ale v tropech najdeme jehličnanů opravdu hodně. K nejzajímavějším lokalitám patří Nová Kaledonie, s jejíž flórou se mohou návštěvníci seznámit ve skleníku Fata Morgana. „Pro jehličnany je to malý ráj. Najdeme tu 12 jehličnatých rodů, což je víc než v celé Evropě, a to od statných stromů čeledi blahočetovitých až po drobné keře různých nohoplodů. Na Nové Kaledonii roste i vůbec nejpodivnější jehličnan světa, nezelený Parasitaxus ustus parazitující na jiném jehličnanu,“ vysvětluje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy. Za exotikou se zájemci mohou vypravit také do venkovních expozic. Díky příznivým podmínkám Trojské kotliny se zde totiž daří některým choulostivým druhům i celoročně venku.

Na výstavě lidé uvidí rovněž domácí lesnicky využívané druhy a seznámí se se stavbou jejich těla. „K vidění bude několik desítek šišek, například nejtěžší šiška borovice Pinus coulterii, vážící více než jeden kilogram, dále největší, kterou má druh Pinus lambertiana, nebo naopak tu nejmenší náležící druhu Microbiota decussata. Vystaveny budou jak příčné, tak podélné řezy 20 druhů jehličnatých dřevin, které ukážou často překvapivou texturu a strukturu. A chybět nebude ani pryskyřice vybraných druhů. To vše obohatí velkoformátové fotografie a názorné kresby,“ uvádí Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma.

„Estetickou hodnotu jehličnanů a jejich použití v tvorbě bonsají budou moci návštěvníci obdivovat v Japonské zahradě. Dozví se mimo jiné, které druhy se využívají v bonsajistické tvorbě na dálném východě a jaké u nás,“ říká Miroslav Horský, kurátor sbírky bonsají.

Zranitelné bohatství naší planety

Výstava si klade za cíl ukázat návštěvníkovi výjimečnost jehličnanů. Ty jsou v rámci rostlinné říše zcela unikátní a pro své přežití zvolily úplně jinou strategii než jiné skupiny rostlin. V něčem jsou nadčasové, a v něčem naopak archaické. „V době klimatické nestability, jsou tyto dřeviny možná o to více zranitelné. Mnoho rodů a druhů patří k potenciálně ohroženým. Právě lidské chyby v hospodaření a nakládání s krajinou se na jehličnanech ukazují více než názorně. Proto chceme veřejnosti přiblížit právě tuto skupinu a tím zvýšit i povědomí o jejich významu v přírodě,dodává Tomáš Vencálek.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram). Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz.

You may also like...