Smetanovo trio vydáním nového alba připomíná 250. let od narození Ludwiga van Beethovena

Od prvního opusového čísla, které se Ludwig van Beethoven uvolil přiřadit trojici klavírních trií, bylo zřejmé, že tento skladatel nebude zákonitosti kompozice pouze ctít; bude je chtít po celý život zkoumat, posunovat a spoluvytvářet. Beethoven i v tomto nástrojovém obsazení experimentuje s formou i s harmonickými postupy. Klavíristka Jitka Čechová k nové nahrávce Smetanova tria, která obsahuje právě Beethovenova Klavírní tria, uvedla: Z historie je známo, že klavírní trio v tomto obsazení se formovalo právě v období klasicismu. Klavír je v rané Beethovenově tvorbě v popředí a teprve postupně se ostatní dva nástroje stávají rovnocennými, což na našem novém dvojalbu lze krásně vypozorovat.

250. výročí narození jednoho z největších skladatelů bylo pro Smetanovo trio neodolatelným impulzem k vydání nahrávky. Samozřejmě že to byl jeden z hlavních podnětů nejen pro nás, ale i pro vydavatelství Supraphon. Je to dílo, které nese nesmírné interpretační úskalí. Já sám vnímám dílo Ludwiga van Beethovena jako přemostění mezi érou hudebního klasicismu a romantismu. Jeho tvorba ve vyšších opusech opravdu předjímá romantické období. Je tedy na citlivosti interpreta přesně odhadnout, v jakém beethovenovském tvůrčím údobí se nalézá,“ vysvětlil violoncellista Jan Páleníček, kterého doplnil houslista Jan Talich: Beethovenova tria máme na stálém repertoáru a čekají nás i na koncertech, na které se už teď těšíme. A není to jen z důvodu právě vydaného alba. Pokud bude příznivá situace ohledně živého koncertování, tak bychom se měli objevit na pódiích v Itálii a v Portugalsku a čeká nás i turné po USA. Nemenší radost nám dělají koncerty v České republice – je před námi moravské turné, ale i koncerty na krásných místech v Čechách.“

Nové dvojalbum Smetanova triaKlavírními trii Ludwiga van Beethovena obsahuje: Trio c moll op. 1 č. 3, Trio B dur op. 97 „Arcivévodské“, Trio D dur op. 70 č. 1 „Geistertrio“, Trio Es dur op. 70 č. 2. Nahrávka vychází na 2CD a digitálně již 25. září 2020 na značce Supraphon.

Smetanovo trio tvoří: Jitka Čechová – klavír, Jan Talich – housle, Jan Páleníček – violoncello  

www.smetanatrio.cz  Multilink:  https://lnk.to/SmetanovoTrioBeethoven

Foto: Milan Binder

You may also like...