Sňatek automobilů budoucnosti a módy

Concours d’Elegance znamená „soutěž elegance“ a označuje událost, na které se vystavují a hodnotí prestižní vozy. Pochází z Francie 17. století, kde aristokraté během letních víkendů a prázdnin předváděli koňské povozy v parcích Paříže. Ve dvacátých letech minulého století byla Concours d’Elégance velmi populární setkání, na němž se vystavovala výjimečná auta té doby, často upravená slavnými karosáři, spolu s elegantními ženami oblečenými v nejnovějších šatech velkých jmen francouzské módy.

Chantilly Arts & Elegance Richard Mille

Jednou z prvních ambicí Chantilly Arts & Elegance spojené se švýcarskou hodinářskou firmou Richarda Mille vyrábějící luxusní hodinky bylo přivést tuto slavnou éru zpět k životu. Pozvali výrobce automobilů a designéry, aby představili veřejnosti svůj koncept vozu, který je interpretací budoucích modelů jejich značky, a spojili ho s modely zdobenými nejkrásnější outfity z módních domů na jedinečnou módní přehlídku.

Tedy prémiové značky jako Alpine, Aston Martin, BMW, Bugatti, Citroën, DS Automobiles, Ford, Honda, Lexus, Maserati, McLaren, Mercedes-Benz, Peugeot, Porsche, Renault, Rolls-Royce, VW… a karosáře Italdesign, Touring a Zagato odhalili na čtyřech předchozích Chantilly Concours d’Elegance, někdy jako světovou předpremiéru, svůj nejnovější výtvor z hlediska automobilu budoucnosti, spojený s módními návrháři Haiderem Ackermannem, Giorgiem Armanim, Balmainem, Hugo Bossem, Ann Demeulemeester, Eymeric François, Jean-Paul Gautier, Yang Li, Thierry Mugler, Paco Rabanne, Alexandre Vauthier…

Cena za inovaci pro DS Automobiles

Na letošní, v pořadí šesté soutěži Concours d’Elégance nemohla chybět a samozřejmě také nechyběla automobilka DS Automobiles, která tuto nejprestižní soutěž v roce 2016  s vozem DS E-Tense společně s módním návrhářem Eymericem Françoisem v roce vyhrála. Letos se do zahrad zámku Chantily vrátila s vozem DS E-Tense Performance a modelem salonu Nicha, aby dále představila i své vozy DS 3 Crossback, DS 4, novou DS 7 a DS 9 a dále historické modely DS a SM. A ani tentokrát nevyšla na prázdno – získala cenu za inovaci, která jí byla udělena za technologické a stylistické řešení vozu DS E-Tense Performance.

DS Automobiles také představil své know-how v dílně vedené jedním z mistrů čalouníků značky, který před zraky návštěvníků pracoval s kůží a návštěvníci tak měli možnost ocenit pozoruhodnou práci výjimečného řemeslníka zpracovávajícího mimořádně kvalitní materiály, které se používají v interiéru vozů DS Automobiles.


Skvělý DS E-Tense Performance

Vůz navrhl jako velmi výkonnou laboratoř tým DS Performance, který předtím dva roky po sobě získal titul jezdců i týmů v šampionátu Formule E. Během první série testů ujel vůz DS E-Tense Performance již více než tři tisíce kilometrů a potvrdil zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,0 sekundy! Vůz má karbonovou karoserii a dva elektromotory s kumulovaným výkonem 600 kW (250 kW vpředu a 350 kW vzadu), což odpovídá výkonu 815 koní a točivému momentu 8 000 Nm. Tyto dva elektromotory, které přímo vzešly z vývoje DS Performance pro Formuli E, nabízejí výjimečnou účinnost o výkonu 600 kW (815 k) a pohon všech kol.

Působivý originální vzhled

Přední část vozu nabízí novou výraznou plochu na místě masky chladiče. Toto řešení doplňuje logo DS Automobiles s trojrozměrným efektem se specifickou uvítací animací. Na obou stranách jsou umístěna nová světla pro denní svícení, která s nebývalou jemností kombinují technologii a styl a dodávají osvětlení široký záběr. Celý systém se skládá z 800 LED diod. Dvě kamery umístěné na místě světlometů dotvářejí vizuální identitu vozu DS E-Tense Performance a zároveň umožňují získávat užitečná data o této pojízdné laboratoři.

Aerodynamické linie podtrhuje interferenční odstín, který se leskne jako krovky brouka. V závislosti na vnějších podmínkách a úhlu pohledu se mění vnímání barvy, celek nabízí výrazný kontrastní efekt s lesklými černými plochami táhnoucími se až ke kapotě. Dvacetipalcová kola mají díky novým zabudovaným prvkům aerodynamický profil. Pro interiér je pak nejdůležitější efektivita, kdy skořepinová sedadla a volant Formule E vytvářejí atmosféru vysokého výkonu. Pohodlí a pozornost věnovaná detailům jsou podtrženy také specifickým černým koženým čalouněním.

Inovativní baterie

Jedním ze základních prvků vysoce výkonné laboratoře DS E-Tense Performance je baterie. Je kompaktní, umístěná v obale z uhlíkového kompozitu a hliníku, který vyvinul tým DS Performance, a je umístěná v zadním centrální poloze. Využívá inovativní chemické složení se systémem ponorného chlazení článků, což je zlomový systém oproti současným technologiím. Tato baterie umožňuje akceleraci a rekuperaci až 600 kW a otevírá nové možnosti pro budoucí generace sériových vozů.

Salon Nicha po boku DS Automobiles

Na Concours d’Élégance doprovázel DS E-Tense Performance exkluzivní model z módního salonu Nicha, který se přímo inspiroval liniemi, odstíny a materiály modelu DS Automobiles. Tento model míchá matné a lesklé plochy díky použitým materiálům z vlny a mohéru, do něhož je oblečena horní část «róby» (matný efekt) a částem z hedvábného saténu (lesklý efekt), který je použit na šaty a vlečku. Podšívka této kreace je z kepru, což je materiál příznačný právě pro salon Nicha a je též v souladu s jeho filozofií odpovědnosti k životnímu prostředí. Dalším atributem tohoto modelu jsou polodrahokamy – serpentiny umístěné jako ozdoba na rukávech a na živůtku a střídají se v barvách zelené a okrové. Tyto polodrahokamy jsou považovány za kameny ochrany před fyzickými i psychickými obtížemi. Posilují „chladnou hlavu“ a jistotu.

Salon Nicha, který založila Charlène Vervoitte jako oázu odpovědného luxusu, nabízí základní prvotřídní oděvy, které se šijí na zakázku a na míru ve Francii, a to z výjimečných látek pro udržitelný výsledek šetrný k přírodě.

DS Automobiles

Značka DS, která vznikla v roce 2014, se opírá o výjimečný odkaz vozu Citroën DS z roku 1955. Jejím základním rysem je avantgardní duch a ambicí ztělesnit know-how francouzského luxusu v automobilovém odvětví. Vozy DS jsou určeny pro zákazníky, kteří usilují o osobní vyjádření a milují nové technologie, snoubí se v nich elegance a špičkové technologie. Celosvětovou modelovou řadu značky DS tvoří modely DS 3 Crossback, DS 7 Crossback, DS 4 a DS 9.

Bohumil Brejžek
Foto: DS Automobiles

You may also like...