Sníh a běžky znamenají pohyb a útěk ze všednosti … to chcete zažít

Zima nabízí pestré možnosti sportovního vyžití: běžky, skialpy, sjezdové lyžování atd., výběr aktivity je otázkou vašich požadavků např. nezávislost, vylepšení kondice, odreagování ve volném terénu anebo třeba snaha získat šik postavu. Naše volba jsou běžky. Na běžkách si mohou užít čistokrevní turisté i ti, kteří chtějí podávat maximální výkony. Stačí jen tzv. trocha sněhu a ideálně utažená stopa. Nicméně bez techniky a dobrého nádobíčka Vám to tzv. nepojede. 

Důležitá poznámka, abychom nezapomněli, pokud se vám běžky kdysi zprotivily a řekli jste si se, že už nikdy, byla by to škoda. Výbava už dávno pokročila, místa, kde se dá prohánět stopou stojí za to. Existuji také běžky, které není třeba mazat a mají tzv. mohérové pásy (pozor – udržovat ano).

Něco na tom bude

Zapomenout na stresy a mít pár hodin pro sebe. Udělat něco pro své zdraví, naučit se nový sport nebo se posunout v technice a zažít nádherné pocity. Možná právě proto po běžkách sahají zejména vrcholoví manažeři (ky). Běh na lyžích je pro tělo ideální potvrzuje např. přednosta IKEMu Jan Pirk. Běžkování je tělesný pohyb, který má určitý rytmus, frekvenci, jde o skvělou aktivitu na vyčištění hlavy“, říká Martin Vítek z LBS sportu.

Co si, ale vybrat, skate či klasiku?

Začněte klasikou, technikou, která je tradiční disciplínou severského lyžování a je relativně nenáročným stylem na učení. Současně je dobré zmínit, že nejste tolik omezeni místem, dá vyrazit tam, kde je „tzv. ušlapaná “ stopa. Oproti tomu bruslení je novější technika z 80. let a je velice podobná bruslení na ledě nebo kolečkových bruslích. Bruslení je považováno za náročnější. Nicméně je to na vás, čím více se bude běžkování věnovat a zažijete pocit z tzv. perfektního skluzu je velice pravděpodobné, že se pro vás běžkování stane návykové.

5 důvodů, proč běžky?

1) Běžkování zaměstnává celé tělo, navíc klouby nejsou vystaveny nárazům jako při běhu.
2) Běžecké lyžování rozvíjí sílu a vytrvalost. Pokud se mu věnujete pravidelně a dlouhodobě, prospíváte svému srdci a cévám.
3) Jde o komplexní pohyb, práce s holemi blahodárně působí na tělo, záda a svalstvo a koriguje obtíže, které vznikají v sedavém zaměstnání.
4) Běh na lyžích patří ke sportům s vysokým výdejem energie, tedy je vhodný pro redukci váhy.
5) Běžky jsou radost, pohyb volnou krajinou, uvolní se napětí, stres.

Jak vybrat běžkařské nádobíčko a na co nezapomenout?

Dotazy na Martina Vítka – víc než 15 let zkušeností v pražské běžkařské speciálce v Holešovicích (LBS sport)

Jak by měla vypadat běžkařská výbava?

Základem pro běžecké lyžování jsou speciální lyže buď na klasiku nebo na skate (bruslení) dříve bylo oblíbené combi. Dále boty rozdělují stejně podle způsobu běhu na klasické, skate a combi, což jsou boty umožňující obě techniky. Boty jsou pro většinu lyžařů nejdůležitější část výbavy a správný výběr rozhoduje o dobrých pocitech z jízdy a proto je nezbytné této části výbavy věnovat velkou pozornost. Velice důležitou součástí výbavy jsou také běžkařské hole. 

Jaké lyže? Existuji prý běžky, které není třeba mazat a mají tzv. mohérové pásy?

Nabídka je pořád pestřejší. Velkým hitem jsou tzv. skinové lyže. Jedná se o lyže na klasiku s mohérovými pásy v odrazové zóně, které nahrazují stoupací vosk. Je to stejný princip jako na skialpech. V praxi to znamená, že už nemusíte mazat na odraz a sledovat aktuální podmínky. Bezvoskové lyže používají i také profesionálové. Buď na rozjetí před závodem nebo jako alternativu v tréninku.

Jaké hole?

Hole karbonové, hliníkové, délka podle techniky, kterou běžkař preferuje.  Velice oblíbená jsou odnímatelná poutka od madel holí.

Jak velkou sumu utratím za kompletní výbavu na běžky?

Rozpětí je velice široké a je to na Vás. Pokud se bavíme o sportovní výbavě počítejte s částkou od 8 000 Kč do 10 000kč je to závislé na více faktorech. U závodní výbavy se bavíme klidně i o 50 000kč (vše pouze za hardware). Pak ještě oblečení bych rozhodně nepodceňoval hlavně v počasí, které často panuje na horách je to velice důležité.

Běžkařské nádobíčko…ať vám nic ve stopě nechybí 

SALOMON AERO 9 ESKIN medium PSP SET

Populární sportovní lyže, která využívá širší konstrukce pro větší stabilitu a jistotu na lyži. Mohérová pásy zajistí spolehlivý odraz v každých podmínkách a pěnové jádro ubírá lyži na váze.

FISCHER TWIN SKIN PRO MEDIUM + VÁZÁNÍ CONTROL STEP

Sportovní bezvosková lyže na klasiku s mohérovými pásy pro spolehlivý odraz ve všech podmínkách. Lyže Twin Skin Pro jsou postaveny na odlehčeném jádru Air Tec se vzduchovými kanálky pro nižší hmotnost lyže.

FISCHER RC SKATE WS

Dámská sportovní bota Fischer s mnoha funkčními prvky pro pohodlí i stabilitu při bruslení. RC má tuhou a stabilní podrážku Performance Skate, která společně s polymerovým skeletem podporuje stabilitu a jistotu ve skluzu.

ROSSIGNOL X-8 SKATE 22/23

Model X-8 je určen výkonnostním běžcům, kteří hledají kvalitní obuv za rozumnou cenu. Tuhou oporu pro bruslení poskytuje nízkoprofilová podešev Dual Core s optimálním poměrem mezi tuhostí a komfortem.

You may also like...