SOČR a Mahan Esfahani zahrají na společném koncertu v Rudolfinu. Zazní Poulenc i Beethoven

Hudbu první poloviny 19. a 20. století spojí šéfdirigent rozhlasových symfoniků Alexander Liebreich v programu koncertu, který bude v pondělí 18. ledna ze Dvořákovy síně Rudolfina živě přenášet ČRo Vltava. Po předehře k Weberově opeře Čarostřelec se v Poulencově Venkovském koncertu rozezní cembalo Mahana Esfahaniho. Večer uzavře Beethovenova Čtvrtá symfonie.

Předehra k nejúspěšnějšímu jevištnímu dílu Carla Marii von Webera, opeře Čarostřelec, je jistě dobře známá, stejně jako Beethovenova Symfonie č. 4 B dur, kterou německý skladatel napsal v roce 1806 za pobytu u knížete Karla Aloise Lichnovského v Hradci nad Moravicí.

Concert champêtre, hravý Venkovský koncert francouzského neoklasického autora Francise Poulenca už nepatří k tak hojně uváděným. Dílo z let 1927-28 vzniklo pro Wandu Landowskou, průkopnici hry na cembalo, která se zasloužila o znovuoživení zájmu o tento nástroj nejen mezi interprety, ale i skladateli. Na její popud vytvořili nové kompozice například Manuel Falla, Vittorio Rieti nebo právě Francis Poulenc.

O studiích u této Wandy Landowské v mládí toužebně přemýšlela naše legendární interpretka Zuzana Růžičková, do smělých plánů však neblaze zasáhl rok 1939… Kvůli diktaturám se Zuzana Růžičková s obdivovanou interpretkou nikdy nesetkala, přesto ji velmi ovlivnila. Nejprve jako naděje, v koncentračním táboře jako sen a posléze coby celoživotní umělecký vzor.

Mahan Esfahani

O Zuzaně Růžičkové nepíšeme náhodou – Mahan Esfahani byl jejím studentem. Působivá linie osobností je tedy vykreslena… Absolvent muzikologie a historie na Stanfordově univerzitě se vedle aktivit interpretačních soustředí i na činnost badatelskou, dramaturgickou a popularizační. Koncerty na předních festivalech, v nejslavnějších síních a se špičkovými světovými tělesy jsou dnes již samozřejmou součástí jeho uměleckého profilu. Esfahaniho renomé a kredit umocňují aktivity na poli soudobé hudby. 

PROGRAM:

Carl Maria von Weber: Čarostřelec, předehra k opeře
Francis Poulenc: Concert champêtre pro cembalo a orchestr
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 4 B dur, op. 60

Alexander Liebreich – dirigent
Mahan Esfahani – cembalo

Dvořákova síň Rudolfina, pondělí 18. ledna 2021 v 19.30 hodin

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Záznam
nabízí 20. ledna od 20.00 hodin ČRo D-dur

Foto: Vojtěch Brtnický, Kaja Smith

You may also like...