Soutěž E.ON Energy Globe jde do finále. Hlasovat je možné do 30. září

Kdo získá v letošním roce ocenění za nejlepší ekologický projekt Česka? Čtrnáctý ročník nejprestižnější tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe vrcholí. Ještě do 30. září může veřejnost hlasovat a pomoci k vítězství jednomu ze šestice finálových projektů. Svůj hlas mohou dát svému favoritovi lidé na webu www.energyglobe.cz. Vítěz obdrží hlavní cenu 300 000 Kč od společnosti E.ON a zkrátka nepřijdou ani hlasující.

Do soutěže E.ON Energy Globe se letos přihlásilo 165 ekologických projektů. Z nich odborná porota vybrala pět finalistů. Poslední projekt do finálové šestky pak získal divokou kartu od veřejnosti. A kdo usiluje o prvenství?

Bojuje o něj obec Kněžice, která chytře řeší svou energetickou soběstačnost a je příkladem energeticky nezávislé obce. Funguje u nich bioplynová stanice a centrální zásobování teplem s výtopnou na dřevní štěpku a slámu. Druhým finalistou je start up Myco z Kyjova se svým obalovým materiálem z hub. Vyrábí plně kompostovatelné obalové materiály a náhražky výplňového polystyrenu do krabic.

Inspiraci pro úsporná řešení přináší třetí finalista. Technologie Savee umožňuje optimalizovat svícení v objektech, i těch starších, ve kterých se například při stavbě s energetickými úsporami ani nepočítalo. Čtvrtým finalistou je Biotop raků v Rokycanech. Tamější betonové koryto Rakovského potoka nahradil jedinečný park, který slouží pro rekreaci místních obyvatel a zároveň umožňuje rozliv vody při její zvýšené hladině. Navíc zde vznikl i biotop pro raka kamenáče.

Finalisté letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe s Claudií Viohl, generální ředitelkou E.ON v ČR

Čištění odpadních vod bývá v malých obcích problém. Řešení našel pátý finalista – obec Rybí a její projekt domácích čistíren. Funguje zde systém 190 samostatných domovních čističek odpadních vod, které jsou napojené na centrální dispečink. Šestého finalistu poslaly do finále hlasy veřejnosti. Divokou kartu obdržela společnost Wienerberger se svým řešením fotovoltaiky integrované do střešní krytiny. Její inovativní solární panel je instalován přímo do krytiny a nenarušuje tak estetiku objektu.

Vítěz získá hlavní cenu 300 000 Kč. Také hlasující čeká odměna

Hlasovat o nejlepší ekologický projekt tohoto roku může veřejnost na webových stránkáchwww.energyglobe.cz a to až do 30. září. Celkový vítěz si odnese hlavní cenu 300 000 korun na další rozvoj svého projektu od společnosti E.ON, pořadatele soutěže. Další ocenění si pak odnesou ceny od partnerů soutěže, kterými jsou letos Stiebel Eltron, Duko Hlinsko či Hornbach Baumarkt CS. Zkrátka nepřijdou ani vylosování hlasující, kteří dostanou rodinný let balonem, víkendový pobyt v chatě v korunách stromů v hodnotě 10 000 korun a další ceny od partnerů soutěže.

Vyhlášení soutěže E.ON Energy Globe proběhne na slavnostním galavečeru v Praze. Po roční odmlce jej v sobotu 22. října večer odvysílá Česká televize.

You may also like...