SpongeBob má svůj komiksový časopis. V Mořském světě ho pokřtil dabér Jan Maxián

V pondělí 5. 9. 2022 pokřtil v dechberoucích prostorech Mořského světa v Praze zbrusu nový komiksový časopis SpongeBob zpěvák, herec a vynikající dabér Jan Maxián, který tomuto optimistickému kuchaři ze Zátiší Bikin propůjčuje český hlas už více než deset let!

„Komiksovému SpongeBobovi bych popřál, aby byl nadále stejně ulítlý a optimistický a aby každému čtenáři vyčaroval stejný úsměv na tváři tak, jako ho pokaždé dokáže vyčarovat i mě!”, připil na úspěch časopisu SpongeBob komiks Jan Maxián.


SpongeBob v kalhotách je už klasika. Seriál má dnes třináct sezón, což dává dohromady nějakých pěkných 277 dílů. Vyhrál šest Annie Awards, osm Golden Reel Awards, čtyři ceny Emmy, dvanáct cen Kids Choice, dvě Bafty, stal se devátou z padesáti nejzásadnějších animovaných postav všech dob (podle magazínu TV Guide) a jednou ze sta nejzásadnějších postav posledních dvaceti let (Entertainment Weekly). Není divu. Má nejen sympatického a vždy pozitivního hrdinu, ale i zajímavé prostředí podmořského světa a ulítlé, až trochu dadaistické příběhy, které fascinují nejen děti, ale i dospělé.

Seriál vznikl roku 1999 pro televizi Nickelodeon, která se snažila víc experimentovat a přinášet dětem něco nového. Měla s tím úspěch a ve sledovanosti předběhl SpongeBob i samotné Pokémony! Zajímavé je, že za tímhle seriálem odehrávajícím se na mořském dně stojí skutečný mořský biolog Stephen Hillenburg.

„U nás není SpongeBob žádný nováček,“ říká Petr Litoš, ředitel Nakladatelství CREW. „Už jsme vydali tři brožované komiksové výbory a jeden vázaný, luxusnější a dospělejší. Zabodovaly – koneckonců, koho by nebavil příběh o mořské houbě, která smaží na dně oceánu hamburgery a jejím hlavním protivníkem je plankton. I v komiksové podobě jsou příběhy SpongeBoba hravé, šílené, barevné, zběsilé – prostě pro děti to pravé. Takže jsme v něm chtěli pokračovat. Nebylo to jednoduché, ale povedlo se!“

Ano, to, z čeho zatím vyšlo jen pár výběrů, vychází konečně v kompletní sešitové podobě. Ostatně, sám Stephen Hillenburg začal svou tvůrčí kariéru kreslením vzdělávacího komiksu The Intertidal Zone – ve kterém byl nejen načrtnutý celý SpongeBobův vesmír, ale poprvé se tam i objevil tenhle slavný hrdina. Takže není divu, že když měl animovaný seriál úspěch, Stephen Hillenburg se roku 2011 ke komiksu vrátil a za pomoci dalších slavných a cenami ověnčených tvůrců (převážně z nezávislého komiksu), stvořil řadu zbrusu nových příběhů.


Aby si uchoval nezávislost a dohled nad kvalitou, založil si vlastní nakladatelství, příznačně nazvané United Plankton Pictures. V komiksové sérii také mohl Hillenburg popustit uzdu své původní profesi a do komiksů vkládal stránky, kde hodně zábavnou formou představoval podmořský svět, a kromě zábavy poskytoval i zajímavé informace a nenápadně vzdělával mladé čtenáře ohledně života v oceánu a ekologie. Ale samozřejmě, hlavní náplni komiksové série byly správně střelené příběhy s oblíbeným hrdiny! Řada úspěšně vycházela několik let, až do čísla 85 (vydaného v roce 2018) kdy byla tragicky přerušena smrtí jejího autora. A jelikož komiks byl jeho osobním projektem, tak na rozdíl od filmů či seriálů nikdy nedošlo k jeho oživení a případnému rozmělnění.

Na komiksové sérii je hodně vidět, že je to Hillenburgova srdeční záležitost,“ říká Petr Litoš. „Že si to opravdu užíval. A jsme vážně rádi, že se nám nakonec podařilo získat práva a řada začíná vycházet v sešitové podobě i u nás. Každý zhruba 32 stránkový komiksový magazín nabízí uzavřené a originální příběhy – od delších epizod, až po krátké stránkové vtípky. Komiksy najdete na stáncích i v knihkupectvích každý měsíc a bude možné si je samozřejmě předplatit!“

Takže je to tady. SpongeBob vtrhnul na naše stánky se svými ulítlými a zbrusu novými příběhy pro všechny milovníky žluté a neskutečně optimistické houby… a všech ostatních postav žijící v mořském atolu!

You may also like...