Stavební stroje: Jak si je pořídit a podle čeho si vybrat?

Stavební firma se neobejde bez specializovaného vybavení. Rychlost práce bude záviset na produktivitě, kvalitě a spolehlivosti stavebních strojů. Výrobců stavebních strojů je poměrně mnoho a někdy může být obtížné si vybrat.

Čemu věnovat pozornost při koupe stavebních strojů?

Prioritou by měla být funkčnost a kvalita stavebních strojů a je třeba jim věnovat pozornost. Stavební stroje by měly:

 • být vysoce odolné proti opotřebení
 • mít vysoký výkon a dobrou sílu
 • dokázat splnit více úkolů
Jaké stavební stroje existují?

Nabídka stavebních strojů je široká. Vyrábějí se v různých velikostech, s různou hmotností a nosností či výkonem motoru. Mezi základní druhy pracovních strojů paří:

 1. Stroje pro těžbu (rypadla, dozery, scrapery, rozrývače, zemní frézy)
 2. Stroje pro manipulaci a dopravu (nakladače, manipulátory)

Tip: Pokud hledáte univerzálně použitelný aparát navštivte půjčovnu stavebních strojů, kde vám s výběrem poradí.

Základní technické parametry

Při výběru je třeba dbát na:

 • výkon motoru
 • maximální a nominální nosnost, provozní hmotnost
 • řeznou, trhací a zvedací sílu
 • objem
 • pracovní časy a pracovní dosahy
 • pracovní tlaky

To jaký stroj si vyberete bude záviset na jeho využití. Ve stavebnictví jsou nejvíce využívána rypadla, nakladače a manipulátory. Při pokládání nájezdu nebo terasy vám postačí také vibrační deska, kterou si můžete půjčit.

Příslušenství

Velkým plusem z hlediska efektivnosti a komfortu při práci jsou různé doplňky a příslušenství k pracovním zařízením. Většinou jsou to různé lžíce, lopaty, vidle nebo kladiva.

Možnosti, jak si pracovní stroje pořídit

Koupit nové stavební stroje může znamenat vysokou finanční zátěž pro firemní rozpočet. Existují i další způsoby, jak si stroje pořídit. Kromě zmíněných půjčoven máte na výběr i jiné možnosti.

Stavební stroje za hotovost

Toto je pravděpodobně nejjednodušší způsob pořízení stroje. Je však třeba myslet na to, že ceny za nové stavební stroje se pohybují vysoko. Je jen málo firem, které si mohou koupi stroje v hotovosti dovolit, aniž by to ohrozilo jejich cash flow. Výhodou tohoto řešení je fakt, že stroj se okamžitě stává majetkem firmy a ta následně nemá žádné závazky vůči prodejci, leasingové společnosti nebo bance.

Stavební stroje na leasing

Někteří prodejci nabízejí koupi stroje na splátky formou leasingu. Tehdy stačí zaplatit jen část ceny stroje. Koupě na leasing však také své nevýhody. Při leasingu se nevyhnete navýšení ceny a také musíte mít jako firma zároveň nějakou podnikatelskou historii, abyste byli v očích prodejce nebo leasingové společnosti důvěryhodní. Výhodou tohoto pořízení je, že nepotřebujete velký kapitál.

Kromě klasického, resp. Finančního leasingu můžete využít také operativní leasing. Operativní leasing funguje tak, že u něj platíte za stroj měsíční platby. Je však třeba zmínit, že po skončení smlouvy musíte stroj vrátit prodejci nebo leasingové společnosti.

Použité stroje

Pokud na stavbě nebo ​​výstavbe nepotřebujete zcela nový přístroj, můžete zakoupit již použité stroje. Jejich cena v mnoha případech dosahuje jen zlomek ceny nového. Takto ušetřené peníze pak můžete využít ke koupi dalších strojů, příslušenství nebo k jiným investicím v rámci firmy.

Mějte na paměti, že použité stroje pravděpodobně nebudou disponovat nejmodernějšími technologiemi, ale při správné údržbě se jim mohou vyrovnat. Jejich koupí navíc šetříte životní prostředí a přírodní zdroje, které by jinak musely být použity k výrobě dalšího nového stroje.

Stavební stroje na úvěr

Posledním z řešení financování stroje je také úvěr v bance. Tak jako u leasingu i při úvěru si banka prověří vaši firemní historii a v některých případech vyžadují, aby firma podnikala alespoň rok či dva.

You may also like...