Sto let příběhů a románů královny detektivek Agathy Christie

V prosinci letošního roku uplyne 100 let od vydání prvního románu Agathy Christie Záhada na zámku Styles, v němž vstoupil na scénu později proslulý detektiv Hercule Poirot. Nebýt geniální mysli spisovatelky, které královna udělila titul Dáma britského impéria, svět detektivek by byl o mnoho chudší. #100YearsofChristie.  

Čeští čtenáři se mohli s dílem Agathy Christie ve svém rodném jazyce poprvé seznámit v roce 1927, kdy vyšel překlad románu Muž v hnědém obleku. Čtenost dalších překladů byla v následujících desetiletích minulého století různá. Čtyřicátá a padesátá léta byla v tomto ohledu velmi skoupá, naopak léta sedmdesátá znamenala nebývalou hojnost českých verzí díla Agathy Christie. Přelomová doba nastala během devadesátých let, kdy se vydávání překladů ujal Knižní klub. Díky systematickému přístupu a exkluzivitě práv se příznivcům detektivek dodnes dostává pravidelného přísunu napětí.

V letošním roce již vyšel v únoru Dům na úskalí s Hercule Poirotem.

Anotace: V chátrajícím domě na úskalí se dějí podivné věci: ze stěn padají těžké obrazy, ze skal se valí obrovské balvany, brzdy auta náhle nefungují… a mladá majitelka nemovitosti několikrát jen taktak vyvázne životem. Nakonec do hry vstoupí střelná zbraň – a krátce poté i Hercule Poirot. Původně měl sice v úmyslu užívat si zaslouženého odpočinku ve vyhlášeném letovisku, ale když má neznámý záškodník tolik drzosti, že se pokusí dívku zastřelit téměř před jeho očima, nemůže to slavný detektiv nechat jen tak. Jenže tentokrát se zdá, že narazil na soupeře přinejmenším sobě rovného…

Vydává Kalibr, 224 stran, 259 Kč (3. vydání).

V březnu přibyl titul V hotelu Bertram, příběh s hrdinkou slečnou Marplovou.

Anotace: Londýnský hotel Bertram je místem, jehož atmosféru se rozhodne po letech znovu vychutnat i slečna Marplová, doufajíc, že čas neubral nic na jeho noblese a eleganci. Záhy však zjistí, že i sem vtrhla moderní doba. A nejen to – tak bystré pozorovatelce neunikne ani houstnoucí atmosféra zločinu, která posléze vyvře v podobě úmrtí hotelového portýra. Nato se objeví inspektor Davy, vyšetřující několik spolu zdánlivě nesouvisejících případů, v nichž figurují i místní hosté – mimo jiné roztržitý kněz Pennyfather, který jednoho dne zmizí z hotelu a po čase je nalezen na venkově v příkopu u silnice s otřesem mozku a děravou pamětí…

Vydává Kalibr, 240 stran, 299 Kč (2. vydání).

Známá spisovatelka slovy jejího vnuka Mathewa Pricharda.

Napínavé příběhy (nejen) s geniálním belgickým puntičkářem Herculem Poirotem, s vnímavou pozorovatelkou slečnou Marplovou, se sympatickou dvojicí Tommym a Pentličkou či se záhadnými pány Quinem a Satterthwaitem vycházejí po celém světě – odhaduje se, že dosud byly přeloženy do více než sta jazyků a prodalo se jich přes dvě miliardy výtisků. Svými inteligentními, precizně propracovanými a leckdy do poslední chvíle neproniknutelnými zápletkami oslovují dodnes miliony čtenářů (a díky úspěšným filmovým a televizním adaptacím též miliony diváků).

www.agatha-christie.cz

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...