Supraphon vydává audioknihu Jiří Traxler – Život v rytmu swingu

K posluchačům se memoáry Jiřího Traxlera Život v rytmu swingu dostávají nyní díky vydavatelství Supraphon v podobě audioknihy. Jde o komplet dvou alb, kdy to první je audiopodoba knihy v podání Igora Orozoviče a druhé je souborem 83 dobových nahrávek, na nichž se Traxler podílel.

Na motivy života a díla významného skladatele, aranžéra a interpreta moderního českého swingu Jiřího Traxlera napsal a režíroval Ondřej Havelka hudební komedii V rytmu swingu buší srdce mé, kterou s úspěchem od roku 2015 až do letošního ledna uvádělo Národní divadlo v Praze. V roli Jiřího Traxlera exceloval Igor Orozovič, který byl za tuto roli nominován na cenu Thálie.

Memoáry Jiřího Traxlera jsou strhující. Už sama osobnost spolupracovníka a přítele takových veličin, jakými byli Jaroslav Ježek, R. A. Dvorský či Karel Vlach, se vymyká v mnoha směrech obvyklým měřítkům. Jiří Traxler stál na počátku swingové éry v Československu koncem 30. a zejména 40. let. Měl nastartovanou skvělou kariéru, ale jeho svobodomyslná povaha se nemohla smířit s atmosférou, která nastala po komunistickém převratu v roce 1948. Na počátku 50. let, v době nejtužších represí, emigroval za okolností, které by samy o sobě stačily na detektivní román. Po krátkém pobytu v utečeneckém táboře zakotvil v Kanadě, kde žil téměř padesát let až do své smrti v roce 2011, kdy mu bylo 99 let.

Křest audioknihy:

„Jeho paměti jsou vtipně napsané. Byl dítětem štěstěny, kterému všechno vycházelo. Hodně sebevědomý, miloval děvčata, víno, zpěv. Druhá světová a komunismus mu zasazovaly rány a on to ani moc nevnímal. Tak tím proplouval, a když se mu to nelíbilo, odešel,“ popsal Traxlerovu osobnost herec Igor Orozovič a ještě při nahrávání audioknihy dodal: „Natáčení téhle audioknihy je pro mě krásnou tečkou a rozloučením s příběhem Jiřího Traxlera. Studiem tohoto čtivého životopisu jsem totiž samozřejmě před čtyřmi lety začal zkoušení inscenace v Národním divadle. S proslulým orchestrem Melody Makers, jsem si, podobně jako Jiří Traxler, mohl i zahrát na klavír, zpívat a dokonce i trochu dirigovat. Jiří Traxler je důkazem, že s láskou k hudbě, k životu a také s nadhledem, se dá zvládnout lecjaká situace. A že jich Jiří zažil hodně.“

První verzi pamětí Jiřího Traxlera vydalo nakladatelství Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých v Torontu. Sám Josef Škvorecký označil literární kvalitu Traxlerových memoárů za vynikající a v úvodu napsal, že je řadí mezi tři nejlepší životopisné knihy, které se mu dostaly do ruky.

You may also like...