Supraphon vydává kompilaci 24 vánočních hitů s evergreeny Karla Gotta, Lucie Bílé či Hany Zagorové 

Legendární, časem prověřené velké vánoční hity, i písničky s vánoční tematikou, napsané teprve v posledních letech, se nyní dostaly na nové kompilační album lakonicky nazvané 24 vánočních hitů. „Dvacet čtyři snímků tvoří originální adventní kalendář s největšími hvězdami české populární hudby. Poprvé na CD vychází nahrávky Už z hor zní zvon v podání stále úspěšnější pěvecké formace 4 Tenoři a hitovka Vánoce na míru Ewy Farné. Všechny písničky na albu doslova voní Vánocemi. Jako bonus je zařazena nově nahraná nestárnoucí melodie Karla Svobody z filmu Tři oříšky pro Popelku v podání Českého národního symfonického orchestru,“ představuje novou kompilaci její producent Alan Piskač. Album 24 vánočních hitů vyšlo na CD i v digitálních formátech a hned se zařadilo mezi nejprodávanější CD těchto dní.

Nejpoetičtějším vánočním evergreenem je bezesporu Purpura autorů Suchého a Šlitra. Vznikla překvapivě ne v období mrazu a zasněžených kopců, ale na konci letních prázdnin. Jiří Suchý vzpomíná: „Tehdy jsme si s Jirkou řekli, že zkusíme napsat nějaké vánoční písničky. Napsali jsme jich celkem jedenáct, ale Purpura zabrala nejvíc. Myslel jsem při ní na Vánoce, jaké jsem zažil v dětství – se sněhem, s dětmi s čepicemi a se sáňkami… Takové už nikdy nezažiju.“ Zato každoročně slyší ze všech stran svůj poetický text: Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní, po ní k nám vklouzlo to tajemné kouzlo Vánoc… Koncem 60. let vzniklo asi jedno z nejvýznamnějších českých vánočních alb – Vánoce ve zlaté Praze Karla Gotta.

Následující 70. a 80. léta vánočním písním moc nepřála (až na singly Zvon Karla Černocha, Vánoční tajemství Hany Zagorové či duet Michala Tučného a Věry Martinové Strom vánoční). Roku 1982 přidal nové album Bílé Vánoce opět Karel Gott. Momentem zlomu se stal až rok 1989 – štafetu začala v roce 1990 Marta Kubišová a Bratři Ebeni s albem Adventní písně. Své k tématu Vánoc s úspěchem v průběhu dalších let přinesli i Karel Černoch, Helena Vondráčková, Věra Martinová, Jitka Zelenková, Janek Ledecký, Jakub Smolík, skupina Nerez, Spirituál kvintet, Hradišťan nebo operní hvězdy Štefan Margita, Dagmar Pecková a mnoho dalších. Tím nejprodávanějším posledních let se stalo album Bílé Vánoce Lucie Bílé, které získalo v roce 2011 devítinásobnou platinovou desku Supraphonu za 94 000 prodaných CD.

Supraphon letos rovněž vydává CD s exkluzivní vánoční kompilací pro všechny generace posluchačů nazvanou 24 vánočních hitů. Obsahuje největší vánoční hity české populární hudby od 60. let do současnosti. Zaznívají zde nesmrtelné písně prověřené časem, které se každoročně stávají hudební kulisou našich Vánoc. A s nimi i novinky posledních let, které například reprezentuje na novém albu 24 vánočních hitů Ewa Farna a její Vánoce na míru, Martin Chodúr s písní Jdou zástupy věrných, Miro Žbirka a jeho vánoční song Vianočná (O prímerí), Tichá noc v podání Štefana Margity či nová a stále úspěšnější pěvecká formace 4 Tenoři se svým podáním slavné písně Už z hor zní zvon (Amazing Grace). Tato nahrávka má právě na albu 24 vánočních hitů svoji CD premiéru. 

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...