Svaz českých knihkupců a nakladatelů vychází vstříc studentům vysokých škol

Svaz českých knihkupců a nakladatelů se rozhodl podpořit prodloužení zpřístupnění digitálních fondů knihoven do konce ledna 2021 i přesto, že od čtvrtka 3. prosince 2020 budou knihovny již otevřené.

Vláda svým rozhodnutím uzavřít studentské koleje výrazně zproblematizovala přístup ke studiu pro část vysokoškolských studentů, kteří za studiem dojíždějí. Jakkoliv tu nakladatelé nejsou od toho, aby napravovali podobná rozhodnutí, převážilo u nás čistě lidské hledisko, a rozhodli jsme se takto pomoci ve studiu mladým lidem, kteří jsou, jak věříme, budoucností této společnosti.

Nešlo o jednoduché rozhodnutí vzhledem k tomu, že situace knižního trhu je kritická, a zatím se nám navzdory slibům ze strany vlády nedostalo žádné specifické podpory. Nakladatelé, knihkupci ani distributoři nemohli žádat o podporu v žádném z programů COVID-Kultura.

Dočasné zpřístupnění digitálních fondů ale nesmí zpochybnit význam duševního vlastnictví. Do budoucna je třeba zajistit takové podmínky využití a zpřístupnění slovesných děl, které dlouhodobě umožní jejich vznik a vydávání. Pestrý a moderní knižní trh má přímý vliv na naši konkurenceschopnost a vzdělanost.

V roce 2021 se budeme snažit dojednat:

  • Podporu knižního trhu i čtenářství a vzdělanosti formou knižních voucherů. Každý žák ZŠ, SŠ a student VŠ by dostal originální voucher na nákup knihy v hodnotě 300 Kč.
  • Zastavení propadu a navýšení prostředků pro nákupy malých, středních i velkých knihoven.
  • Významné navýšení prostředků na nákupy učebnic, učebních textů a odborné literatury v tištěné i digitální podobě pro školy všech stupňů.

Pro tyto cíle budeme hledat širokou podporu.

Jménem představenstva SČKN: Ing. Martin Vopěnka, předseda SČKN

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...