Tereza Nagyová získala Cenu Olgy Havlové

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové 27. května 2019 vyhlásil vítěze ceny 25. ročníku. Laureátkou se stala Tereza Nagyová za svou osvětovou činnost o životě se stomií, o níž píše i svůj blog NEJSEMTABU. 25. ročník ceny se konal v Nové budově Národního muzea a během slavnostního udílení byl oceněn i Josef Cerha, ředitel o. p. s. Tyfloservis, který zvítězil v online hlasování o Ceně veřejnosti.  

Cenu Olgy Havlové v roce 1995 založila Olga Havlová s cílem upozornit na život lidí se zdravotním postižením a ocenit výjimečné osobnosti, které nezištně pomáhají ostatním. Odborná porota, která rozhoduje o udělení ceny, letos stála před výběrem z celkem 21 nominovaných.

„Porota Ceny Olgy Havlové po nelehkém rozhodování mezi 21 nominovanými nakonec vybrala Terezu Nagyovou. Ocenění jsme jí udělili za to, že se po vlastních zkušenostech, jak málo se o stomii veřejně mluví a jak málo se o ní ví, rozhodla být tím, kdo toto tabu poruší a osvětou pomůže lidem se stejným postižením,“ přibližuje výběr nové držitelky ceny Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. „O životě se stomií Tereza Nagyová nejen píše blog NEJSEMTABU, ale organizuje i vzdělávací semináře pro stomiky a stomické sestry. A dokonce navrhla také speciální kolekci spodního prádla a plavek pro stomiky,“ dodává Monika Granja.

„Udělení Ceny Olgy Havlové mě nesmírně potěšilo. V naší rodině jsme Olgu a Václava Havla velice uznávali a byli jsme vychováváni podle masarykovského vzoru a zásad, proto mně to dělá dvojnásobnou radost,“ říká ke svému ocenění Tereza Nagyová.

Laureátka Ceny Olgy Havlové Tereza Nagyová získala bronzovou plastiku „Povzbuzení“ od sochaře Olbrama Zoubka, kterou jí během slavnostního večera předali místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská a  člen správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové biskup Václav Malý.

V letošním roce nadace potřetí udělila Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové. Letos porota určila tři nominace, které postoupily do online hlasování. Cenu veřejnosti získal ředitel o. p. s. Tyfloservis Josef Cerha, který i přes svůj handicap pomáhá lidem se zrakovým postižením. Josef Cerha obdržel diplom a sošku anděla, kterou vyrobili klienti chráněné dílny Modrý klíč v Praze.

Více o Ceně Olgy Havlové najdete zde: www.cenaolgyhavlove.cz.  

Tereza Nagyová  * 1986

Tereza Nagyová žije od svých 18 let s agresivní formou Crohnovy nemoci, která u ní po několika letech vedla až ke stomii (uměle vytvořenému vyústění střeva mimo dutinu břišní formou vývodu). Po vlastních zkušenostech s tím, jak málo se o stomii veřejně mluví a jak málo se o ní ví, se rozhodla pro osvětu na toto téma – nejprve pod hlavičkou pacientské organizace ILCO, poté na svém blogu NEJSEMTABU.

Později ve spolupráci se spolkem Revenium iniciovala vzdělávací semináře pro stomiky a stomické sestry a ve své firmě MyPouch navrhla kolekci spodního prádla a plavek pro pacientky se stomií, za které byla také oceněna vládním výborem pro zdravotně postižené občany.

Tereza Nagyová se angažuje nejen v práci pro stomiky – stala se např. i kurátorkou výstavy děl pacientů s roztroušenou sklerózou Cesta za duhou.

„Jako stěžejní důvod nominace vidím kromě kvalitní práce, která je za Terezou vidět, její osobní lidský přesah, který pozitivně ovlivňuje všechny lidi kolem. A to nejen zdravé, i další zdravotně postižené osoby,“ říká k důvodům, proč Terezu Nagyovou na cenu nominoval, Petr Vyhnánek, zakladatel spolku Revenium, kde Tereza aktuálně také působí.

You may also like...