Tichá kavárna a Tichá cukrárna: Velká pomoc k udržení pracovních míst pro neslyšící

V Tiché kavárně a cukrárně jsou zaměstnáni neslyšící kolegové, kteří mají jedno společné. Nejraději pracují s lidmi a svět dobrot a kávy se stal jejich zázemím, kde mohou uplatnit své schopnosti a dovednosti v bezpečí a bez bariér. V současnosti jsou Tichá kavárna i její mobilní verze Kavárna na kolech kvůli vládním opatřením dlouhodobě zavřené a Tichá cukrárna se potýká s nedostatkem objednávek. To vše se nevyhnutelně projevilo na získávání finančních prostředků nutných k udržení provozu těchto projektů a k vyplácení mezd. 

Poté, co proběhla mezi zaměstnanci Tichého světa sbírka na podporu provozu Tiché cukrárny, ve které se vybraly prostředky na výrobu a rozvoz občerstvení pro pracovníky covidových oddělení ve Fakultní Nemocnici v Motole, došlo na nejhorší. Oba provozy Tichého světa – chráněných pracovišť, se dostaly do stavu, kdy je potřeba požádat o pomoc zvenčí, nebo zavřít.

Udržet pracovní místa pro neslyšící kolegy, aby se mohli i nadále těšit do práce, péct a obsluhovat své zákazníky, to je teď hlavní mise organizace Tichý svět – chráněná pracoviště. A právě s tímto nelehkým úkolem pomáhá i veřejnost, a to prostřednictvím sbírky přes portál Donio.  

K velmi radostnému překvapení celého týmu Tiché kavárny a Tiché cukrárny se mezi lidmi podařilo vybrat za necelé dva týdny cílovou částku 200 000 Kč. Tato částka pokryje čtyři měsíční výplaty třem zaměstnancům, kteří mají zkrácený úvazek nebo jednu měsíční výplatu dvanácti zaměstnancům na zkrácený úvazek. A protože v obou provozech pracuje 22 neslyšících osob, výběr dalších prostředků využije Tichý svět – chráněná pracoviště proto, aby poskytl jistotu a bezpečí dalším svým zaměstnancům.

V organizaci panuje velký vděk a pocit sounáležitosti. Tichá cukrárna pomáhala za první vlny pandemie tak, že dodávala energii pracovníkům v první linii svými zákusky a dorty, protože tuto pomoc považovala za správnou a potřebnou. Ve chvíli, kdy potřebuje pomoc zpátky, dochází k velkému množství povzbudivých reakcí, slov i činů podpory, což je v této nelehké době velkým zázrakem.

Díky výrazné podpoře Mirky van Gils Slavíkové a portálu Hate Free Culture získal projekt Pomozte nám udržet pracovní místa pro neslyšící značný prostor na sociálních sítích a sbírka se dostala ke spoustě lidem, kteří mají možnost a chuť pomoci. Za jejich podporu je čeká kromě dobrého pocitu spousta dárků například v podobě kávy, ořechového krému, ručně šitých andělek nebo pomyslného vlastního místa v Tiché kavárně. Až bude možné zase otevřít, prázdné židle budou své majitele radostně vítat, stejně jako neslyšící zaměstnanci, kteří nepřijdou o svou práci.

www.tschp.cz
https://www.donio.cz/tichysvet

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...