Tip na výlet – Knihtiskárna Kutná Hora

Muzeum Kutná Hora otevřelo novou expozici historie knihtisku  v Kutné Hoře. Běžná prohlídka trvá asi 25 – 30 minut. jestli si chcete ale vyzkoušet dobové postupy a technologie při speciální zážitkové prohlídce na objednávku předem, jsou potřebné dvě hodiny. Exponáty pak doprovází skutečné příběhy z historie . 

Expozici knihtisku iniciovala rodinná tiskárna Grafia Gryč s téměř stoletou tradicí. Součástí expozice jsou tiskové a knihařské stroje, historická zařízení a vybavení tiskárny a knihárny až do počátku 20. století a 80 let staré fotografie z kutnohorské tiskárny.

Uvidíte zde historické stroje z přelomu 19. a 20. století, jako například unikátní sázecí stroj Intertype, 180 let starý plně funkční ruční tiskový lis Christiana Dinglera z roku 1840, několik mechanických tiskových strojů typu Boston a další. V Kutné Hoře došlo v roce 1489 k vydání ilustrované Kutnohorské bible tiskaře Martina z Tišnova, která se řadí k nejpozoruhodnějším prvotiskům světa. 

Otevírací doba od pondělí do neděle, kdy se konají běžné prohlídky od 9:30 do 16:30. Zážitkové prohlídky s průvodcem se konají na objednávku předem.

Foto: Petr Brodecký

You may also like...