Tóny Chodovské tvrze – Cigánski Diabli a Jaroslav Svěcený

Nádvoří Chodovské tvrze ožilo pěti červencovými koncerty pod širým nebem. Neodmyslitelně patří ke kulturním svátkům letního kalendáře hlavního města.  Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený, dramaturg a hlavní protagonista celého festivalu, tento prostor dokonale zná a ctí, což se odráží i v dramaturgii letošního ročníku. Návštěvníci festivalu se opět mohou těšit na plejádu špičkových interpretů hned několika hudebních žánrů.

Svým způsobem výjimečný byl už zahajovací koncert 9. července s názvem TANGO NUEVO! Jeho vzácným hostem byl významný španělský akordeonista Gorka Hermosa. Kromě jeho skladeb zazněly i skladby Astora Piazzolly a dalších autorů, spolu s Jaroslavem Svěceným vystoupil také Ladislav Horák (akordeon).

Ve druhém festivalovém večeru – 10. července – se pod titulem SLAVNOSTI STRUN netradičně vytvořilo spojení sólových houslí s klasickou kytarou a ženským smyčcovým kvartetem. Letním soumrakem tak  nádvořím Chodovské tvrze zazněly skladby 18.–21. století v podání Jaroslava Svěceného (housle), Lukáše Sommera (kytara) a Eve Quartetu.

Divácky očekávaný a pro svůj temperament a emoce přitažlivý koncert nemůže chybět ani v programu letošního ročníku Tónů Chodovské tvrze: CIGÁNSKI DIABLI A JAROSLAV SVĚCENÝ tak opět vrátili úspěšný česko-slovenský projekt do Prahy.

Zajímavou hudební procházkou několika obdobími bude koncert VE ZNAMENÍ ZPĚVU, LOUTNY A KYTARY (16. července).  Jeho protagonisty budou Lubomír Brabec (kytara), Pavla Fendrychová (zpěv), Jindřich Macek (loutna) a Jaroslav Svěcený (housle).

Závěrečný festivalový večer 16. ročníku Tónů Chodovské tvrze nabídne nádherné instrumentální skladby Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha a mnoha dalších autorů. To vše v podání Jaroslava Svěceného (housle), Magdaleny Tůmové (flétna), Jitky Navrátilové (cembalo) a komorního orchestru Virtuosi Pragenses.

Další informace na www.tonychodovsketvrze.cz

Tóny Chodovské tvrze 2019 se na nádvoří této historické památky uskuteční už pošestnácté. Všechny koncerty se konají pod širým nebem a začínají vždy ve 20.00.

Festival se tradičně koná pod záštitou Městské části Praha 11, organizaci zaštiťuje Kulturní Jižní Město o.p.s.

Foto: Petr Brodecký

You may also like...