14. ročník mezinárodního setkání Pražské folklorní dny

Agentura Millennium Travel pořádá ve dnech 18.-20. července 2019 čtrnáctý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů „PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY„.

Organizátoři představí návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní téměř 50 tanečních souborů z 20 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 1000 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Pražské folklorní dny tak tradičně oživí pražskou kulturní nabídku v období letních prázdnin.

Veřejnost i zahraniční návštěvníci se budou moci zaposlouchat do estonských, lotyšských a německých lidových písní. Se švýcarskými skupinami  Trachtengruppe Buochs a Trachtengruppe Ballwil  do Prahy přijedou hráči na alpský roh. Po roce v Praze opět zazní kravské zvony.

Nejdůležitější úlohu ale bude hrát tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedou, budou velmi rozmanité.  Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy.  Soubor ze Spanělska Txorimaloak zatančí  lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče, meče, dýmky či kapesníky.  Významná je i letošní účast z Lotyšska.  Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života. Pražská náměstí určitě roztančí Grupo de Vale de Milhaços z Portugalska.

Budeme mít neopakovatelnou příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci.  Klenotem určitě budou bohatě vyšívané slovanské kroje souborů z Polska, Slovenska a Slovinska. Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou v neposlední řadě také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.

V Praze přivítáme i početnou skupinu umělců z Číny. Budou nejenom tančit a zpívat, ale diváky seznámí i se základy kaligrafie. Do Prahy zavítá i dětský folklorní soubor z Turecka. Děti tančí pro radost z pohybu a doufají, že kousek své radosti dokáží předat i publiku. Poprvé se v Praze představí soubory z Alžírska a Maroka.

Záměrem festivalu je nejen zaujmout a pobavit diváky, ale i dokázat, že folklor není nudný ani nezáživný. Každé vystoupení na festivalu bude důkazem, že zpěv, hudba a tanec jsou univerzálním jazykem pro porozumění tam, kde slova nestačí. Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem.  

Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma.

Program festivalu:
https://www.praguefestival.cz/folklore/time-schedule-2019program-vystoupeni-2019/