Top 10 nejvíce držených akcií jsou nadnárodní firmy. Ukazují data platformy eToro

První místo v seznamu Top 10 nejvíce držených akcií v posledním čtvrtletí loňského roku zaujímá nadnárodní technologická společnost Apple. Zažívá tak u českých investorů na platformě eToro už třetí nejúspěšnější čtvrtletí v řadě. Ve světě je nejoblíbenější akcií podle dat společnosti eToro americká automobilka Tesla, zatímco Apple je až na čtvrtém místě.

Z průzkumu společnosti eToro také vyplývá, že společnost Meta se v posledním čtvrtletí díky oblibě u českých investorů posunula z 9. na 6. pozici. Současný trend ukazuje, že Češi věří v budoucnost tohoto nového impéria a čím dál více v něm zhodnocují své investice. Do Top 10 českých investorů se Meta dostala už v roce 2020.

Meta v současné době sklízí úspěch i u světových investorů, kteří ji svým zájmem v posledním čtvrtletí roku 2021 dostali do Top 10 nejvíce držených akcií posunem z 13. na 6. místo.

Komentář Bena Laidlera, stratéga pro globální trhy ve společnosti eToro: 

„Popularita společnosti Meta na platformě eToro u globálních investorů může mírně překvapit, protože ve čtvrtém čtvrtletí lehce zaostávala za trhem. Existuje nicméně mnoho důvodů, proč drobní investoři stále drží její akcie. 

Zaprvé, s tržní hodnotou 23násobku odhadovaných výsledků pro rok 2022 je to jedna z nejlevnějších hlavních amerických technologických akcií s ohodnocením téměř v souladu s indexem S&P500, když vezmeme v úvahu poměr cena/zisk. 

Zadruhé, firma se zbavila původního názvu Facebook a posunula se kupředu do nově vznikajícího sektoru „metaverse“, který bude pro mnoho investorů novou a vzrušující možnosti. 

Vznikající sektor metaverse je obrovskou příležitostí. Navíc skutečnost, že Meta investovala velkou část vlastního kapitálu do změny značky, bude velkým katalyzátorem v následujícím rozvoji. Ačkoliv není jedinou společností, která zkoumá tuto oblast, není pochyb o tom, že Meta bude jedním z největších a nejdůležitějších hráčů na trhu.”­

Navzdory obavám z rostoucí inflace a výše úrokových sazeb zůstávají růstové společnosti mezi investory velmi populární a dominují žebříčku 10 nejvíce držených akcií investiční platformy eToro.

V důsledku boje s inflací minulý měsíc Česká národní banka navýšila klíčové úrokové sazby a uvedla, že v případě potřeby to udělá znovu. Bank of England byla minulý měsíc první velkou centrální bankou, která navýšila sazby z rekordního minima a Americká centrální banka varovala investory, aby v tomto roce očekávali až tři navýšení sazeb.

„Obvykle by investoři vyslyšeli tato varování a přesměrovali zaměření z růstových akcií na ty hodnotové, ale data ukazují, že se to zjevně neděje,“ doplňuje Ben Laidler. 

Podle dat společnosti eToro je více než jasné, že čeští investoři stejně jako jejich kolegové v zahraničí mají v oblibě akcie nadnárodních technologických firem. V českém žebříčku Top 10 nejvíce držených akcií se za Applem a Teslou drží čínské nadnárodní technologické společnosti Alibaba (3.) a Nio (4.), které následuje Amazon (5.). 

„6 z top 10 nejvíce držených akcií na konci čtvrtého čtvrtletí roku 2021 bych nazval „novými defenzivními Big Tech tituly“. Jinými slovy se jedná o firmy s dominantním postavením na trhu, silným růstem, vysokými maržemi v dobré finanční kondici. I když mají vysoké ocenění, investoři je začínají vnímat jako akcie, které se snáz přizpůsobují situaci na trhu a také tomu s čím přijde Americká centrální banka i ekonomická situace obecně,“ komentuje Laidler. 

A ještě dodává: „Investoři se navíc snaží překonat inflaci, která dosahuje v USA 40 letého maxima. A protože růstové akcie stále překonávají trh, dává smysl, že je vidí jako tu nejlepší příležitost, kam v tuto chvíli uložit peníze.“

1)    Nejvíce držené akcie českých klientů platformy eToro  ve 4. kvartálu 2021

 

 

Aktuální žebříček

(4. kvartál 2021)

Akcie

 

 

3. kvartál 2021

 

 

4. kvartál 2020

1

Apple

1

2

2

Tesla Motors, Inc.

2

3

3

Alibaba

3

4

4

Nio Inc.

4

1

5

Amazon

5

5

6

Meta Platforms Inc

9

9

7

Microsoft

6

7

8

Alphabet

7

8

9

NVIDIA Corporation

10

13

10

Palantir Technologies Inc.

8

10

Zdroj: eToro

2)    Nejvíce držené akcie klientů platformy eToro  v globálním měřítku 4. kvartálu 2021

 

 

Aktuální žebříček

(4. kvartál 2021)

Akcie

 

 

3. kvartál 2021

 

 

4. kvartál 2020

1

Tesla Motors, Inc.

1

2

2

Nio Inc.

2

1

3

Amazon

4

4

4

Apple

3

3

5

Alibaba

6

5

6

Meta Platforms

13

10

7

GameStop Corp

5

150

8

Microsoft

7

8

9

Alphabet

8

9

10

NVIDIA Corp

12

11

Zdroj: eToro

eToro je přední sociální investiční platforma, která umožňuje lidem stát se součástí globální komunity úspěšných investorů a navýšit tak nejen svůj majetek, ale také získat nové zkušenosti a znalosti. Společnost eToro byla založena v roce 2007 s vizí otevřít globální trhy tak, aby na nich všichni lidé mohli obchodovat jednoduchým a transparentním způsobem.

You may also like...