Toyota Yaris Cross – jediné kompaktní SUV s hybridním pohonem

Život ve městě má svá specifika. Motoristé stále více oceňují charakter jízdy v robustním zvýšeném SUV, avšak s rozměry, které odpovídají potřebám městského provozu a snahám chránit životní prostředí. Současně žádají vůz, jenž je výrazný a stylový, schopný nabídnout flexibilitu k aktivnímu životnímu stylu. Tyto vlastnosti Toyota vetkla svému novému SUV s označením Yaris Cross. Od Toyoty Yaris Cross se očekává, že pomůže naplnit ambice Toyoty prodat do roku 2025 jeden a půl milionu vozů. Investice do výrobních kapacit ve výši 400 miliónů eur umožní vyrábět na 300 tisíc vozů Toyoty Yaris čtvrté generace i Yaris Cross ročně.

Klasický vzhled SUV

Yaris Cross, se kterým Toyota nově vstupuje do segmentu B-SUV, je postaven na stejné podvozkové platformě GA-B jako nová Toyota Yaris, hlavním rozdílem je však vyšší poloha za volantem i větší světlá výška, vůz je oproti klasickému Yarisu celkově delší, širší a prostornější. Podvozková platforma propůjčuje vozu výhody v podobě vysoké tuhosti karoserie, nízkého těžiště a vyváženého podvozku ve prospěch jízdní agility, hbitosti, suverénní ovladatelnosti a vynikajícího jízdního pohodlí.

Design s prvky robustnosti a účelnosti poukazuje na klasický vzhled SUV s vyšší karoserií a většími koly i pneumatikami. Yaris Cross používá sice stejný rozvor 2 560 mm jako nový hatchback Yaris, avšak je celkem o 240 mm delší (přední převis +60 mm, zadní převis +180 mm) ve prospěch většího prostoru v interiéru. Světlá výška je o 30 mm větší a vozidlo je celkově vyšší i širší – o 90, resp. 20 mm. Robustnost vozu vyjadřuje například kryt pod předním nárazníkem a ochranný kryt na zádi vozu. Součástí výbavy jsou ve standardu stříbrné střešní ližiny a 18″ litá kola v tmavě šedé povrchové úpravě.

Yaris Cross od středního stupně výbavy s pakety používá výhradně LED světla, vzadu navíc se sekvenční aktivací ukazatelů směru; standardem jsou i robustní nástavce prahů a lemování kolem podběhů kol. Na bočních výliscích se objevuje označení Yaris Cross v provedení ‚stříbrná‘ nebo ‚hřejivá zlatá‘ (v závislosti na barvě laku vozidla).

Interiér

V kabině jsou využity dekory v provedení černý lak nebo černé čalounění stropu kabiny. Textura kůže na čalounění skvěle tvarovaných sedadel odpovídá nabídce výbavové linie Adventure. Zaujme i dekorativní linka napříč černým přístrojovým panelem z měkčeného plastu, jakožto i výlisky na vnitřní straně dveří v barevném provedení ‚hřejivá zlatá‘, vyhrazeném pro Yaris Cross. Volant je společně s hlavicí řadicí páky potažen kůží.

Vrcholnou verzí výbavové linie Adventure je Premiere Edition s exkluzivním koženým čalouněním sedadel a specifickými 18“ koly z lehkých slitin s broušenými povrchy. Uvedený stupeň výbavy bude standardně zahrnovat i elektrické otevírání výklopné zádě se senzorem mávnutí nohou, head-up displej a volitelné dvoubarevné provedení. Limitovaná série Premiere Edition se bude nabízet po dobu prvních dvanácti měsíců od uvedení na trh.

Yaris Cross od středního stupně výbavy s pakety používá výhradně LED světla, vzadu navíc se sekvenční aktivací ukazatelů směru; standardem jsou i robustní nástavce prahů a lemování kolem podběhů kol. Na bočních výliscích se objevuje označení Yaris Cross v provedení ‚stříbrná‘ nebo ‚hřejivá zlatá‘ (v závislosti na barvě laku vozidla).

Toyota Smart Connect

Yaris Cross je vybaven novým multimediálním systémem Toyota Smart Connect nabízející bezproblémovou konektivitu mobilních zařízení bez použití kabelů. Navigace v podobě 9″ displeje multimédií s jemnou grafikou podporuje online aktualizace map prostřednictvím cloudu, dopravní informace v reálném čase a informace o událostech na cestě, jakožto i vyhledávání bodů zájmu online. Majitelé Yarisu Cross si pomocí mobilní aplikace MyT mohou odeslat předem naplánované trasy a nastavit palubní klimatizaci ještě před samotným nástupem do vozidla; na dálku je též možné vozidlo zamykat a odemykat.

Automatické parkování

Pokročilý parkovací asistent Toyota Teammate navede vůz na parkovací místo pomocí intuitivního ovládání na displeji multimediální soustavy. Propracovaná funkce poloautonomního parkování zajišťuje hladké zaparkování vozu se snazším manévrováním díky 360° panoramatické kameře, kdy systém vůz bezpečně navede do cílového místa, aniž by se řidič dotknul volantu nebo plynového pedálu. Systém funguje i v noci nebo v místech, kde není parkování označené čarami. Disponuje také paměťovou funkcí s možností uložit si konkrétní parkovací místo, třeba na příjezdové cestě u domu.

Variabilní kufr

Yaris Cross nabízí automatické otevírání výklopné zádě pohybem nohy nebo praktické dvojité dno kufru umožňující snadno měnit výšku podlahy. Prostorný kufr o základním objemu 397 litrů lze ještě zvětšit sklopením sedadel dělených a samostatně sklopných v poměru 40:20:40. Vůz tak pojme lyže, horské kolo či zavazadla na týdenní dovolenou včetně možnosti upevnit náklad pomocí fixačních úchytů.

Motorizace

Pro všechny verze Toyoty Yaris Cross je k dispozici hybridní pohon vycházející ze čtvrté generace systému s motorem 1,5 litru s výkonem 116 koní pracujícím v Atkinsonově cyklu, poprvé uvedeném v novém hatchbacku Yaris. S ohledem na mimořádnou hospodárnost tohoto systému se očekává, že Yaris Cross s pohonem předních kol bude vykazovat emise CO2 pod 100 g/km, u provedení AWD-i by emise neměly překročit 110 g/km.

Yaris Cross jako jediné kompaktní SUV s hybridním pohonem nabídne inteligentní systém pohonu všech kol (AWD-i), jenž zvyšuje bezpečnost cestování tím, že v závislosti na jízdních podmínkách automaticky přepíná mezi pohonem samotných předních kol a pohonem všech kol. Standardní součástí systému pohonu AWD-i jsou manuálně nastavitelné režimy Trail a Snow ke zvýšení stability vozidla za náročnějších podmínek.

Yaris Cross lze již objednat

Zákazníci v České republice si už počátku června mohou novou Toyotu Yaris Cross předobjednat. Cena nového kompaktního SUV startuje na 435 000 korunách, v hybridním provedení pak na 525 000 Kč. Vůz bude k dispozici ve čtyřech výbavových stupních – Active, Comfort, Executive a Adventure. Outdoorové provedení Adventure bude možné pořídit od 685 000 korun. Podrobný zákaznický ceník je zveřejněný na webu toyota.cz a první vozy k zákazníkům dorazí v říjnu.

Text a foto: Bohumil Brejžek

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...