Umělá inteligence je mezi námi, škoda nevyužít její potenciál

Flexibilní kanceláře MO-CHA otevřely v červnu 2023 nové patro Na Pankráci 30 a rovnou zahájily svoji činnost zajímavou přednáškou o AI. Moderní prostory vyzdobené abstraktními obrazy, pod kterými je podepsána právě umělá inteligence, nabídly logické spojení s aktuálním tématem, které již proniká do všech oborů.

„MO-CHA má k AI blízko, takže uspořádání takového workshopu v našich nových prostorách se setkalo s pozitivní odezvou. Umělou inteligenci využíváme denně, snažíme se na ni ´házet´ činnosti, které jsou často stereotypní a díky časové úspoře se můžeme věnovat kreativnějším záležitostem,“ vysvětluje Jiří Rýdl, marketingový ředitel společnosti CIMEX, která je vlastníkem flexibilních kanceláří MO-CHA. 

Mo-Cha, Cimex. Vista House

Umělá inteligence je v MO-CHA zastoupena již zmíněnými obrazy, které zdobí chodby, ale pomáhá také s psaním reklamní textů a advertoriálů, které mají přilákat další zájemce a pouští se i do vytváření vizuálních návrhů pro marketingové kampaně.

Kde v běžném životě můžeme narazit na umělou inteligenci?

S umělou inteligencí se setkáváme na každém kroku. Mnoho lidí si již vyzkoušelo známou platformu ChatGPT, někdo ze zvědavosti, někdo z obav. Lidé ji dokonce začali využívat v pracovním procesu a někdo ji dokonce propadl. Odborníci říkají, že umělá inteligence může v budoucnu nahradit až 50 % činností. Hovoří se především o činnostech, při kterých pracujeme hlavně hlavou.

„Po svém spuštění v listopadu 2022 získala služba ChatGPT 1 milión uživatelů za rekordních 5 dní, v současné době je to okolo 100 milionů. To dokazuje, jak atraktivní je tento způsob využití umělé inteligence pro veřejnost,“ uvádí Luděk Šafář, ze společnosti SAS Institute.

Strojové učení se již delší dobu zabydlelo například v online nakupování, kdy nám chytré algoritmy ´poradí´ co přidat do nákupního koše. Umělá inteligence je zabudovaná v mobilních telefonech již od roku 2017. AI také upravuje fotografie, anebo naopak přidává do obrázku něco navíc a dokáže odfiltrovat spamové zprávy. Nejčastěji a také nejviditelněji se s umělou inteligencí setkáváme v komunikaci se společnostmi pomocí virtuálních asistentů anebo chatovacích okének, které nám všude vyskakují a nabízejí pomoc.

„V dnešní době využíváme různé formy tzv. narrow AI, čili specializovanou umělou inteligenci, která exceluje v předem stanovených cílech, pro které je vytvořená a trénovaná,“ vysvětluje na workshopu AI Luděk Šafář. Nejčastěji se potkáváme s rozdílnými podobami analytických modelů, aplikacemi na rozpoznávání řeči a různými dalšími úlohami. „V každém případě se ukazuje, že právě data použitá pro trénink se stávají klíčovým mechanismem ovlivňování výkonnosti a výstupů AI obecně. Softwarové analytické platformy jsou jedním ze způsobů, jak mít nad takovým procesem i v budoucnu kontrolu,“ doplňuje Luděk Šafář.

Umělou inteligenci také najdeme v provozech tzv. chytrých domácností, v některých případech si ani neuvědomuje, že se s AI setkáváme, například, když za nás optimalizuje nabíjení, maže nepoužívané aplikace nebo nabídne poslech oblíbené hudby, podobně pracuje AI i v bankovních aplikacích.

Důležitou úlohu hraje umělá inteligence při řízení strojů, jedná se jak o autopiloty, ale i automobily, využití nachází v hojné míře i v průmyslových výrobách.

Jaké činnosti nahradí?

Umělá inteligence má potenciál přinést revoluci v profesích, které jsou založeny na opakujících se stereotypních činnostech, v dalším kroku může pomáhat se psaním textů, mailů, ale teoreticky i programovat, částečně může nahradit účetní, ale možná pro někoho překvapivě má přesah i do uměleckých oborů. Může skládat hudbu, vytvářet obrazové materiály, některé fotografie vygenerované algoritmy dokonce zabodovaly i na světových soutěžích. Jedna rozhlasová stanice v ČR v červnu dokonce oznámila, že začne využívat umělou inteligenci v éteru, kde bude mluvit lidským hlasem, komentovat dění ve světě a uvádět písničky.

Další obory, které se mohou těšit na pomoc od AI mohou být napříč celou společností – nové verze modelů GPT by totiž byly dokonce schopné uspět ve amerických středoškolských zkouškách AP v různých oblastech nebo splnit úroveň odbornosti pro přijetí do americké advokátní komory.

You may also like...