Unikátní turistickou trasu pražským Klementinem letos nově nabízí Prague City Tourism

Společnost Prague City Tourism ve spolupráci s Národní knihovnou ČR 1. dubna spouští novou trasu v prostorách pražského Klementina. Barokní trasu bude možné projít pouze s kvalifikovaným průvodcem a turisté budou moci nahlédnout do unikátních prostor objektu včetně Barokní knihovny. K osmi objektům, o které Prague City Tourism v současnosti pečuje, se tak nyní připojí i provoz speciální turistické trasy, včetně Astronomické věže Klementina. Provozovatelé odhadují, že během roku do Klementina zavítá až na 50 tisíc návštěvníků. 

“Národní knihovna ČR je unikátem. Nejen ve službách čtenářům a badatelům, ale i z hlediska svého historického sídla. Velmi mne těší, že se otevře návštěvníkům Prahy. Prohlídka Barokní knihovny může jistě patřit k nádherným zážitkům, které si návštěvníci Prahy i Pražané z návštěvy Klementina odnesou,říká ministr kultury Martin Baxa.

Jsem velmi rád, že Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu na takto exponovaném místě a vzniká nový rozměr kooperace města a Ministerstva kultury ČR. Provoz trasy přispěje k dlouhodobému cíli prezentovat Prahu jako prémiovou evropskou destinaci plnou historie a bohaté kultury,” doplňuje Jiří Pospíšil, náměstek pro kulturu a cestovní ruch.

Pro organizaci Prague City Tourism to znamená také novou úroveň spolupráce. “Spolupráce s Národní knihovnou ČR je pro nás zásadním krokem na cestě k poskytování co nejkomplexnějších služeb turistům. Nová barokní trasa bude propagovat i méně známá historická místa, na která chceme nalákat turisty se zájmem o zdejší místopis, ale rovněž nabídne i exkluzivitu a přístup na místa, kam se běžný cestovatel většinou nedostane,” komentuje spolupráci předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro a dodává: “Turisté se často koncentrují na Karlově mostě, avšak jen málokdo z nich ví, že o pár desítek metrů dále na ně čeká takovýto skvost. Chceme tak turistům nabídnout možnou alternativu a případně ulevit přetížené lokalitě.”

Nová trasa zaměřená především na barokní aspekty historického Klementina návštěvníky zavede i na samostatně nepřístupná místa, i z tohoto důvodu bude trasu možné absolvovat pouze s průvodcem Prague City Tourism. Návštěvník objeví Barokní knihovní sál, Astronomickou věž, ale také Meridiánovou síň, která nabízí pohled na pozdně renesanční astronomické mechanismy z doby rudolfínské Prahy.

Generální ředitel Národní knihovny ČR Tomáš Foltýn k tomu poznamenává: „Klementinum patří mezi nejvýznamnější národní kulturní památky nejen na území Prahy, ale rovněž České republiky. Není přitom jen tichým dokladem kulturní vyspělosti předchozích generací a kouzla barokní architektury, ale také živým prostorem podporujícím vzdělávání a intelektuální rozvoj evropské společnosti. Pro Národní knihovnu ČR je tak spolupráce se společností Prague City Tourism unikátní příležitostí, jak povědomí o těchto hodnotách rozšířit i mezi další skupiny návštěvníků centra Prahy.“

Spolupráce tak rozšíří již tak bohatou paletu objektů, o které společnost Prague City Tourism pečuje. Kromě Staroměstské radnice, která je dlouhodobě oblíbeným turistickým cílem, jsou to obě věže Karlova mostu, Svatomikulášská městská zvonice, Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště na Petříně, Prašná brána a Novomlýnská vodárenská věž.

Samotná prohlídka potrvá zhruba 50 minut a bude probíhat každých 30 až 60 minut. Stejně jako u ostatních věží, které společnost spravuje, bude platit ranní sleva. Turistická trasa v Klementinu bude rovněž součástí nabídky v rámci městské karty Prague Visitor Pass. 

Další důležité informace naleznete na Twitteru @PrgCityTourism nebo LinkedIn Prague City Tourism.

You may also like...