V pátek 20. srpna uplyne 130 let od otevření Petřínské rozhledny pro veřejnost

Petřínský vrch si od pátku do neděle připomene výročí otevření Petřínské rozhledny. Společnost Prague City Tourism, která má pražskou dominantu ve správě, k jejímu výročí připravila pro návštěvníky doprovodný program. Navíc organizace v rámci významného jubilea nechala rozhlednu přeměřit, aby zjistila, jak je po všech proměnách rozhledna vysoká.  Geodetické měření ukázalo, že je o necelých pět metrů rozhledna nižší než původní uváděné číslo 63, 5 metru. 

20. srpna před 130 lety se veřejnosti poprvé otevřela zmenšená verze Eiffelovy věže. Petřínská rozhledna byla postavená za pouhých pět měsíců na popud Klubu českých turistů. „Už 130 let poskytuje Petřínská rozhledna svým návštěvníkům krásný výhled na hlavní město a za dobrého počasí lze dohlédnout na Říp nebo Krkonoše. Tato pražská dominanta ale slouží i jako světelný symbol, jímž Praha může díky speciálnímu nasvětlení upozornit na významná výročí nebo třeba vyjádřit solidaritu a soucit, jako tomu bylo po požáru katedrály Notre-Dame, kdy se rozhledna rozsvítila v barvách francouzské trikolory“ říká radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková. 

Od pátku do neděle k připomenutí výročí vzniku rozhledny organizace Prague City Tourism připravila pro návštěvníky doprovodný program. Pro zájemce jsou připravené přednášky, které povedou pražští průvodci, nebo drobný dárek. Dále se návštěvníci mohou těšit na herce v dobových kostýmech, kteří se budou procházet v parku a připomenou tak návštěvníkům dobu konce 19. století.

Podle zástupců společnosti Prague City Tourism si výročí organizace připomíná symbolicky celý rok. „V polovině června jsme pro návštěvníky otevřeli Informační centrum Petřínské rozhledny, kde se dozví nejen historické zajímavosti, ale i turistické informace. Také rozhledna nově slouží jako pilotní místo, kde prodáváme naši novou sadu suvenýrů, které mají přispět ke kultivaci cestovního ruchu,” vysvětluje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism. 

Stavba Petřínské rozhledny začala v březnu roku 1891 a byla postavená za pouhých pět měsíců, což bylo podle odborníků na tu dobu opravdu pozoruhodné.  „Málo lidí například ví, že na Petříně byla první radiostanice a vysílalo se z ní už těsně po první světové válce,” říká kurátor pražských věží Karel Kučera a dodává: “Během druhé světové války ji chtěl Hitler nechat zbourat, ale vzhledem k okolnostem a vývoji událostí v Protektorátu Čechy a Morava v roce 1942 se od toho upustilo.” 

Výročí stavby navíc organizace Prague City Tourism využila k přeměření věže, aby předešla spekulacím, jak je po všech proměnách stavba vysoká. “Rozhledna měří 58,70 metrů k nejvyššímu bodu původní a dodnes dochované konstrukce. Tím je pyramidální konstrukce nad střechou nejvyšší vyhlídkové plošiny,” uzavírá Kučera.

You may also like...