V sobotu 23. března začíná jarní turistická sezona na železnici

Po zimní přestávce vyjedou vlaky Českých drah pro turisty, cyklisty i výletní Cyklohráček do Slaného pro rodiny s dětmi. Na trať se vrátí legendární lokomotivy bardotky na vlacích podél Sázavy, na Křivoklátsko nebo třeba na vlaku do Brd. Úplnou novinkou budou okružní parní jízdy v západní části Prahy. Chystá se i celá řada jarních akcí pro fanoušky vlaků nebo starých autobusů nebo železniční spoj, který pojede přímo do velkopopovického pivovaru.

Z Prahy se rozjedou turistické vlaky do všech stran. Sezona začne na Posázavském pacifiku, vyjede také spěšný vlak Český ráj přes Nymburk, Kopidlno a Jičín do Turnova nebo třeba vlak Cyklo Brdy z Prahy do Příbrami a Březnice. Už teď jednáme o jeho prodloužení až do jihočeské Blatné,“ říká náměstek pražského primátora Adam Scheinherr.Právě v čele vlaku Cyklo Brdy a také na Posázavském pacifiku se budou i letos objevovat legendární motorové lokomotivy bardotky, za kterými se do Česka sjíždí železniční fandové i ze zahraničí. Jsou to nádherné a unikátní stroje.“

Cyklohráček častěji do Zlonic

Tuto sobotu 23. března vyjede letos poprvé také vlak Cyklohráček, který je velkou dětskou hernou na kolejích. Už šestým rokem bude vozit výletníky na Okoř a do Slaného. „Letos jsme pro Cyklohráček připravili velkou novinku. V minulých sezonách pokračoval vždy jednou za měsíc ze Slaného až do Zlonic, kde je oblíbené železniční muzeum. O jízdy do Zlonic byl takový zájem, že letos pojede Cyklohráček do Zlonic každé dva týdny. Poprvé se tam podívá v sobotu 30. března. Muzeum upravilo i otevírací dobu tak, aby vyhovovala jízdnímu řádu Cyklohráčku,“ říká ředitel ROPID Petr Tomčík a doplňuje: „Pracujeme také na novém hracím vagonu do Cyklohráčku, poprvé se s ním cestující svezou už během letošního jara.“

Kozel expres přímo do pivovaru

Do své druhé sezony letos vstupuje Kozel expres, společný projekt Českých drah a Plzeňského Prazdroje. Tento speciální vlak bude jezdit od začátku dubna do konce září vždy v sobotu z pražského hlavního nádraží přes Strančice do Velkých Popovic a zpět. Jízdy bude zajišťovat historický motorový vůz M 152.0002. Předprodej jízdenek bude zajištěn ve všech pokladnách a v e-shopu ČD i na portálu GO OUT. Jízdenka bude stát 390,- Kč, v ceně bude zahrnuto jízdné do zvláštního vlaku a prohlídka pivovaru s ochutnávkou piva.

Foto: Petr Brodecký

Párou Prahou – novinka pro letošní turistickou sezonu

Úplnou novinkou bude parní vlak s historickými vozy ze čtyřicátých a padesátých let s bufetovým vozem, který pojede okružní trasou po nejkrásnějších tratích na území Prahy. „Tímto novým projektem chceme oslovit mimo jiné i zahraniční návštěvníky Prahy. Partnerem těchto parních jízd je Prague City Tourism,“ říká Jakub Goliáš z Českých drah a doplňuje: „Vlak bude začínat na Smíchově, vystoupá zalesněným Prokopským a Dalejským údolím do Rudné u Prahy, odkud dál zamíří do Hostivice a po trase původní takzvané Buštěhradské dráhy, pro kterou se díky přírodním scenériím a dvěma historickým viaduktům vžil název Pražský semmering, zdolá stopadesátimetrové klesání zpět k Vltavě.“ Cílovou stanicí vlaku bude Praha-Smíchov.

You may also like...