V sobotu se v Plzni uskuteční Národní den železnice

Dvacátý čtvrtý zářijový den bude Národním dnem železnice. Oslava tohoto svátku se letos uskuteční v Plzni a návštěvníci se mají na co těšit. Nahlédnou do historie železniční dopravy a zároveň uvidí i ty nejmodernější vlaky, chybět nebude ani bohatý doprovodný program. Jedním z vrcholů pak bude noční show, ve které se v záři laserů a reflektorů představí ty nejkrásnější vlaky naší železnice. Na den železnice mohou návštěvníci k cestě do Plzně využít i speciální slevu z jízdného.  

Historické lokomotivy, nejmodernější soupravy našich kolejí i bohatý doprovodný program. Na to všechno se mohou těšit návštěvníci Národního dne železnice, který se letos uskuteční v západočeské metropoli. „Jsem rád, že se se všemi milovníky historických i těch nejmodernějších vlaků uvidíme v Plzni při Národním dnu železnice. Svojí techniku tu budeme prezentovat jak my, tak i naše dceřiné společnosti. Návštěvníci se mohou těšit hned na tři komentované prohlídky přímo na točně a vrcholem celé soboty pak bude noční vlaková show,“ popisuje předseda představenstva generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Návštěvníci Národního dne železnice se mohou těšit na řadu nostalgických jízd, které budou mít start na plzeňském hlavním nádraží a vyjedou směrem do Dobřan, Nezvěstic, Nýřan, Stodu, Stříbra a Třemošné. V čele nostalgických vlaků se vystřídá celá řada parních lokomotiv: 354.195 Všudybylka, 434.2186 Čtyřkolák, 475.111 Pětasedma, 534.0323 Kremák, ze Slovenska pak dorazí i legendární lokomotiva plzeňské výroby 498.104 Albatros. Jízdní řád nostalgických vlaků naleznou návštěvníci na stránkách denzeleznice.cz. Na těchto stránkách návštěvníci mohou zakoupit i vstupenky na Den železnice 2022 a najdou tu i speciální kód na slevu ve výši 33 % na jízdenku do Plzně.


Národní den železnice se uskuteční v areálu plzeňského depa. Nepřetržitou bezplatnou kyvadlovou dopravu mezi plzeňským hlavním nádražím a areálem depa bude zajišťovat souprava složená ze dvou elektrických jednotek RegioPanter.

Areál bude už tradičně rozdělen do tří světů:

Svět historie

nabídne přehlídku těch nejkrásnějších historických parních, motorových i elektrických lokomotiv. Těšit se můžete také na parní jízdy a jízdy zvláštních vlaků do okolí Plzně. Návštěvníci si budou moci prohlédnout více než dvě desítky motorových a parních lokomotiv a vozů, mj. unikátní Slovenskou strelu, Stříbrný šíp nebo motorovou lokomotivu Kyklop.

Svět změny

bude prezentovat moderní flotilu Českých drah. V areálu depa ČD v Plzni bude k vidění několik vozidel ze soudobé produkce, např. soupravy InterJet nebo RegioPanter, lokomotivu Siemens Vectron nebo výstavní vůz ČD Cargo Hadgs11.

Svět zábavy

už tradičně nabídne bohatý doprovodný program pro rodiny s dětmi. Návštěvníci tu najdou řadu zábavných a hravých aktivit včetně skákacího hradu nebo ruční drezíny. Potkají tu také maskota slona Elfíka. Pro děti i rodiče jsme letos připravili unikátní možnost vyzkoušet si ruční drezínu.

Celý areál se otevře v 9 hodin ráno. Přes den budou připraveny hned tři komentované prohlídky na točně, první začne v 10 hodin, další ve 12:00 a poslední bude na programu ve 14 hodin. Konec akce je naplánovaný na 17 hodinu. Pomyslným vyvrcholením sobotního svátku železnice pak bude noční show.

Noční světelná show

Sobotní večer bude patřit exkluzivní světelné show plné historických železničních skvostů. Tato akce začne na točně muzea ve 20 hodin, přičemž nabídne více než desítku nejen historických exponátů v na míru připraveném scénickém osvětlení a hudbě. Show bude doprovázena komentářem s představením jednotlivých exponátů a zazní i řada zajímavých faktů.

Proč slavíme Den železnice?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Podrobný program a seznam zvláštních jízd Dne železnice v Plzni je na stránkách www.denzeleznice.cz. Program naleznete i na stránkách www.vlakemnavylet.cz. Vstupenky na nostalgické jízdy a Národní Den železnice 2022 v Plzni je možné zakoupit v e-shopu ČD.

You may also like...