Včerejší Koncert pro budoucnost oživil prezidenta Havla v podobě hologramu

Slova a myšlenky Václava Havla jsou stále živé i deset let po jeho smrti. Doslova to platilo včera večer na Václavském náměstí, kdy Koncert pro budoucnost připravil divákům jako překvapení projev prvního českého prezidenta oživeného v podobě hologramu. Na akci dále vystoupily desítky umělců a řečníků, včetně zahraničních hostů z řad bojovníků za svobodu.

V půl osmé večer se rozhrnula opona a dav návštěvníků spatřil na pódiu stát Václava Havla. Díky moderním holografickým technologiím se podařilo vytvořit realistický obraz zesnulého prezidenta, který tak po letech mohl opět přednést projev před zaplněným Václavským náměstím. Havlova řeč byla seskládaná z vyjádření, která pronesl před desítkami let, přesto jsou i dnes naprosto aktuální.

Slova o Evropě i odpovědnosti za stav životního prostředí

V projevu zazněla například slova o vztahu Čechů k vlastnímu národu a hledání postoje ke sjednocování Evropy. „Evropa se už nějakou dobu snaží dát sama sobě historicky nový druh pořádku, kterému se říká její sjednocování. Nejde přitom o to, aby se všechny její národy, etnika, kultury či regiony rozplynuly v nějakém amorfním panevropském moři, nejde ani o to, aby vznikl jakýsi monstrózní nadstát. Jde o to, aby se vytvářel prostor těsné a rovnoprávné spolupráce… Jde tedy o budování Evropy, v níž by už nikdo mocný nemohl utiskovat kohokoli méně mocného,“ slyšeli návštěvníci koncertu úryvek Havlova novoročního projevu z roku 1994.

Zároveň byla zdůrazněna osobní zodpovědnost každého z nás i v souvislosti s pokračujícím ničení životního prostředí. „Je vskutku fascinující, s jakým zaujetím dnešní lidé sledují všechny katastrofické prognózy, a jak pramálo k nim ve svém konání přihlížejí,“ zaznělo v projevu. Na sestavení projevu ze skutečných výroků Václava Havla se podílel i jeho dlouholetý spolupracovník, tiskový mluvčí a přítel Michael Žantovský, který je ředitelem Knihovny Václava Havla.

Celý projev byl vytvořen z projevů Václava Havla, z let 1989 až 2009. „Každá část je pečlivě ocitovaná a na webu vizionarhavel.cz je možné jej nalézt v plném znění, včetně odkazů na zdroje. Osobnosti Václava Havla si nesmírně vážíme a soustředili jsme se pečlivě na zachování kontextu jeho vyjádření. Rozhodně mu nevkládáme do úst něco, co by nikdy neřekl,“ ujistil mluvčí Koncertu pro budoucnost Jan Gregar z organizace Nerudný fest.

Oživený vizionář Havel

Sedmiminutový projev se připravoval několik měsíců. Za konečnou podobou hologramu stojí Signal Production a postprodukční studio NICE! v režii Alexe Jindráka a za kreativním konceptem pak agentura Renegadz ve spolupráci. „Dnešní době chybí vizionáři schopní přesně pojmenovávat problémy světa a nabízet humanistické vize jejich řešení. My jsme v naší zemi jednoho měli a musíme dělat všechno pro to, aby na Václava Havla naše společnost nezapomněla,“ vysvětlil Antonín Milata z agentury Renegadz.

Celý záznam projevu je k vidění na webu vizionarhavel.cz a najdete zde také dokumentární film od režisérů Olivera Beaujarda a Nina Zardalishviliho, který náročnou práci na hologramu mapuje. Po konci projevu zazněla náměstím česká hymna v podání operního pěvce Adama Plachetky.

Vzpomínka na Mekyho Žbirku

Během odpoledne a večera se na pódiu vystřídaly desítky vystupujících a řečníků. Hlavní hvězdou byl hudebník Glen Hansard, který vždy osobnost Václava Havla choval v úctě. V podání Ivy Bittové zazněla píseň Modlitba pro Martu, která patří k symbolům sametové revoluce.  K výjimečným okamžikům patřila i vzpomínka na nedávno zesnulého Mekyho Žbirku, kterému přišli vzdát hold členové jeho kapely. Prostřednictvím videopozdravu promluvil ke shromáždění na náměstí Nury Turkel, který bojuje za práva ujgurské menšiny v Číně.

Koncert pro budoucnost se uskutečnil v době zhoršené epidemické situace a organizátoři proto počítali s nutností vyhovět hygienickým opatřením. „Celou akci jsme dopředu konzultovali s policií i hygienou. Naši dobrovolníci dohlíželi, aby lidé měli nasazené roušky a dodržovali bezpečné rozestupy. Všichni z organizačního týmu i každý vystupující musel prokázat bezinfekčnost,“ popsal mluvčí akce Jan Gregar.

Letošní novinkou byl happening s názvem Zpráva pro budoucnost, díky kterému mají lidé možnost poslat sami sobě předsevzetí ve formě sms zprávy, která se jim doručí 17. listopadu příštího roku. „Na minutu se zastavit a představit si, kým chceme za 365 dnů být nebo co bychom jako jednotlivci a občané České republiky mohli udělat pro to, aby byla naše společnost lepší. Právě to je poselství naší výzvy Zpráva pro budoucnost. Pošlete SMS s vlastním vzkazem na symbolické telefonní číslo a my vám ji za rok pošleme zpět,“ vysvětlil marketingový ředitel O2 David Daneš. Vzkazy mohou lidé zasílat na telefonní číslo 720 011 017. SMS brána zůstane otevřená i v následujících týdnech.

You may also like...