Ve střední Evropě chybí 31 tisíc zánovních ojetin

Přesto, že se trh s ojetými vozy v březnu letošního roku začal stabilizovat a dokonce překonal loňské počty nabízených ojetin, v segmentu zánovních vozů je stále patrný nedostatek. V České republice chybí téměř osm tisíc, na Slovensku a v Polsku přes deset tisíc a nejmenší pokles nabídky je v Maďarsku, kde oproti loňskému prvnímu čtvrtletí chybí jen málo přes 2000 zánovních aut. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní analýzy trhu zánovních ojetin společnosti AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO.

„Pandemie a s ní spojené restrikce a omezení výroby značným způsobem ovlivnily chuť firemních zákazníků investovat do obměny svých vozových parků. Stejně tak privátní zákazníci s výměnou vozu za novější v nejisté době vyčkávali. Omezení výroby většiny světových automobilek zase prodloužilo dodací lhůty nových vozů, které se pochopitelně s odstupem času začalo projevovat i na sekundárním automobilovém trhu, který trpí stále větším nedostatkem mladších ojetin,“ říká provozní ředitel autocenter AAA AUTO Petr Vaněček.S ustupující pandemií a postupným koncem restrikcí předpokládáme, že by se trh měl v druhé polovině letošního roku stabilizovat i co se týče segmentu zánovních vozů,“ doplňuje. 

Nejinzerovanější zánovní vozy v ČR v jednotlivých kategoriích v 1Q/2021

 

TOP 10

TOP 10 hybridní vozy a elektromobily

SUV

1.

Škoda Fabia

Toyota Corolla

Škoda Karoq

2.

Škoda Octavia

Toyota C-HR

Škoda Kodiaq

3.

Škoda Karoq

Toyota RAV 4

Dacia Duster

4.

Škoda Scala

Toyota Yaris

Škoda Kamiq

5.

Škoda Kodiaq

Suzuki Vitara

Hyundai Tucson

6.

Škoda Superb

Suzuki Ignis

Peugeot 2008

7.

Škoda Rapid

Lexus

Kia Sportage

8.

Hyundai i30

Suzuki Swift

Peugeot 3008

9.

Volkswagen Golf

Toyota Camry

Suzuki Vitara

10.

Hyundai Tucson

Suzuki SX4 S-Cross

Toyota C-HR

Situace na trhu zánovních ojetin v prvním čtvrtletí 2021

V prvním čtvrtletí 2021 bylo na českém trhu inzerováno 31 691 zánovních ojetin, což je o 7 640 méně, než v prvním kvartálu 2020. Střední hodnota ceny meziročně stoupla o 48 150 korun na 508 150 Kč. Střední hodnota stáří byla 1,4 roku a tachometr nejčastěji ukazoval 16 202 km. Nejčastěji byla v nabídce Škoda Fabia (3 166 ks), Škoda Octavia (2 217 ks) a Škoda Karoq (1 135 ks).

You may also like...