Velké firmy chtějí více zaměstnávat lidi se zdravotním postižením

V České republice žije více než milion lidí se zdravotním postižením a mnohým se stále nedaří najít zaměstnání. Řada z nich má potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, jenže ačkoli OZP tvoří 16 % lidí registrovaných na úřadu práce, jen 4 procenta nabízených pracovních pozic jsou pro ně vhodná. Situaci se dnes snaží zlepšovat řada velkých společností a zaměstnancům se zdravotním postižením nabízí podmínky upravené na míru jejich potřebám. Tento trend se snaží podporovat i konference INSPO, která letos jako novinku představí zaměstnavatelskou zónu.

Velcí zaměstnavatelé stále častěji hledají zaměstnance mezi osobami se zdravotním postižením. Získat pracovní místo, které odpovídá jejich vzdělání, praxi a dovednostem, je přitom pro lidi se specifickými potřebami jedním z nejdůležitějších životních kroků. Jenže pro některé lidi může být složité o práci u velké či nadnárodní společnosti požádat. Často se bojí, že zaměstnavatel nevyjde vstříc jejich potřebám a nenabídne jim dostatečnou flexibilitu či třeba částečný úvazek. Právě těm chce zaměstnavatelská zóna pomoci.

„Ve skutečnosti není důvod se práce u velké společnosti obávat, pro lidi se specifickými potřebami naopak představuje velkou příležitost. V zaměstnavatelské zóně, která je novinkou letošní konference INSPO, chceme ukázat, že bariéra mezi velkými zaměstnavateli a osobami s různými druhy omezení je pouze zdánlivá. Máme s nimi spoustu pozitivních zkušeností, které zde představíme,“ prozrazuje Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone, která je generálním partnerem konference INSPO. Právě Nadace Vodafone také s myšlenkou zaměstnavatelské zóny přišla. Kromě konkrétních pracovních nabídek zde řada společností představí též workshopy a přednášky, které mají za cíl ukázat, že se lidé nemusí velkých firem bát.

V Česku má podle dostupných statistik zaměstnání jen 23 % OZP v pracovním věku, navíc jejich zastoupení na úřadu práce se v posledních letech zvyšuje. Naopak poměr volných míst vhodných pro lidi se zdravotním postižením k celkovému počtu pracovních nabídek klesl za posledních pět let o více než polovinu. Počet osob se zdravotním postižením připadajících na jedno pracovní místo se sice rovněž dlouhodobě snižuje, může za to ale spíše strach lidí se speciálními potřebami přihlásit se o práci, než zvýšení počtu pracovních příležitostí.

Stát se snaží situaci zlepšit a do podpory zaměstnanosti osob se speciálními potřebami investuje, jen za rok 2018 to bylo 6,77 miliardy korun. Podle Národního kontrolního úřadu však chybí systémová podpora i jasně stanovené cíle. Zákon sice nařizuje, že osoby se zdravotním postižením musí tvořit alespoň 4 % zaměstnanců všech společností s více než 25 pracovníky, mnohé podniky ale místo toho raději využívají náhradní plnění. Někteří velcí zaměstnavatelé se však snaží tento trend obrátit a otevírají se možnosti zaměstnat osoby se speciálními potřebami.

You may also like...