Vítězem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu je Jan Váňa s románem KŘEHKOST

Laureátem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Váňa s knihou Křehkost. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 70 zaslaných prací. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru otevřené knihy.

Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno v úterý 20. září 2022 v Klášteře sv. Anežky České v Praze. Slavnostní večer uváděla Monika Valentová.

Oceněnou práci vybrala porota ve složení: spisovatelka, scenáristka a filmová publicistka Tereza Brdečková, spisovatel Pavel Brycz, literární historik a kritik Pavel Janáček, publicistka Kateřina Kadlecová a spisovatelka Jana Šrámková.

Literární cena Knižního klubu je v mnoha ohledech jedinečná. Nezaměřuje se na již publikované práce, jak bývá obvyklé, ale vybrané původní rukopisy proměňuje v knihy, od svého vzniku v roce 1995 cíleně podporuje domácí tvůrce a rozvoj kvalitní české literatury. Díla vydaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů. Například romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Tapetář Emy Labudové byl na tuto cenu nominován.

Křehkost:

Bára a Filip. Dva mladí lidé podobní tolika ostatním. Dají se dohromady přes Tinder. Nejdřív si píšou, poznávají se, váhají. Šrámy z předchozích partnerství se mísí s touhou konečně objevit pravou lásku. Oba mají za sebou řadu vztahů, mají slibně rozjeté kariéry. Touží se pomalu usadit a třeba i založit rodinu. Ale protože nemůžou hledat návody u svých rodičů, nezbývá jim než si vyšlapat vlastní cestu. Využívají naplno příležitostí, které jim dnešní svět nabízí. Zároveň se však musí podřídit společenským vzorcům, jež jim komplikují život a dělají je zranitelnými. Křehkost vlastní identity je navzdory všem racionálním postojům i technickým vymoženostem jednou z klíčových metafor partnerského vztahu. Co dnes znamená být mužem a ženou? Lze tyto role vůbec nadále naplňovat? Společenský román o životě současných třicátníků si pokládá řadu zásadních otázek.

Jan Váňa (*1986) je spisovatel a kulturní sociolog. Získal doktorát na Katedře sociologie na Fakultě sociálních studií v Brně. Účastnil se řady vědec­kých stáží např. jako stipendista Fulbrightova programu na Yaleově univerzitě nebo Junior Fellow na Institutu humanitních věd (IWM) ve Vídni. Dlouhodobě se zabývá překračováním hranic mezi literaturou, uměním a sociálními vědami. V roce 2017 publikoval svoji prvotinu, básnickou sbírku Horizont očekávání (Weles). Román Křehkost je jeho prozaickým debutem.

Literární cenu týdeníku Reflex 2022 získala kniha Jana Folného Hotel Royal

Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub a roční předplatné týdeníku Reflex.

Hotel Royal:

Vítejte v Hotelu Royal! Je nám potěšením vás ubytovat v našich povídkách, črtách a mini situacích z prostředí luxusního londýnského hotelu. Podobně jako naše pokoje tak i naše příběhy mají různou velikost, různé naladění, v každém se budete cítit jinak. A podobně jako všechny hotelové chodby (úzké, tmavé, odlehlé a nepříjemné, ale i ty velké a majestátní) vedou do hotelové recepce, tak i jednotlivé části knihy vedou k něčemu většímu a sjednocujícímu. Nabízíme Vám pohostinnost, prvotřídní služby a zábavu, ale také úzkost, násilí a podivnost….

Jan Folný (*1977) je původním povoláním učitel českého a ruského jazyka, po „vyhoření“ se přestěhoval do Londýna, kde už několik let žije a pracuje. Jako spisovatel debutoval knihou Od sebe / k sobě (2010), v níž zúročil své zkušenosti a zážitky z tříletého pobytu v Irsku. Velký kritický i čtenářský ohlas pak zaznamenala jeho povídková kniha Buzíčci (2013). Dalším prozaickým počinem byl Víkend v Londýně (2018) – vyprávění o třech kamarádech, kteří se chystají na bujarou oslavu svých čtyřicátin. Za román Hotel Royal získal Jan Folný Literární cenu týdeníku Reflex 2022.

Největší a nejstarší čtenářský klub u nás, Knižní klub, oslaví 1. října 2022 již 30 let své existence! Noví členové přicházejí, někteří občas odcházejí, ale jsou i takoví, kteří v klubu zůstávají celá léta nebo se do něj po přestávce vracejí…

Knižní klub svým členům pravidelně zasílá knižní katalogy a newslettery, v nichž je informuje o knižních novinkách, nabízí jim je za zvýhodněné ceny, připravuje speciální slevové akce, má pro své členy zařízené útulné koutky v prodejnách Luxor, trpělivě se věnuje svým zákazníkům na telefonních linkách v zákaznickém servisu.

Ale ten hlavní důvod, proč s ním členové zůstávají, spočívá ještě v něčem jiném. Mají totiž opravdu moc rádi knížky a vždy se těší na nový katalog, kde jich najdou bohatou nabídku.

Knižní klub rozesílá obsáhlý katalog všem svým členům zdarma 5x ročně – ve čtvrtletních intervalech na JARO, LÉTO, PODZIM A ZIMU + speciál na VÁNOCE. Každý katalog obsahuje zhruba 500 titulů z různých žánrů a pro všechny věkové kategorie.

Čtenářům Knižního klubu je k dispozici 39 knihkupectví LUXOR po celé ČR, kde mohou nakupovat s trvalými slevami (až 20 %). Dále členové využívají samostatný web www.knizniklub.cz s aktuální nabídkou více než 140 000 knižních i neknižních titulů (knihy, audioknihy, školní a výtvarné potřeby, hry, hračky…). Členy, kteří mají prodejnu daleko od svého domova a nevyužívají internet, obsluhuje zákaznický servis, který přijímá a vyřizuje telefonické objednávky.

Knižní klub je aktivní i na sociálních sítích a provozuje také jeden z prvních českých podcastů o knihách. Již od roku 2019 dvakrát měsíčně zásobuje posluchače knižními tipy a rozhovory s autory a přibližuje zákulisí světa knih.

K 30. narozeninám připravil Knižní klub pro své členy mimořádnou soutěž o 30 cen – hlavní výhrou pro vítěze bude čtecí koutek plný knih, dalšími cenami budou poukázky na nákup knih. Soutěžit lze až do 30. září 2022.

You may also like...