První podzimní provoní Východní Moravu krajové speciality

Nadcházející víkend, 23. – 25. 9. 2022, je pomyslným rozloučením s létem a přivítáním podzimu. Není divu, že se ve Zlínském kraji koná celá řada krásných programů, pozornost budou budit především ty folklorní. Zejména proto, že krása východomoravské lidové kultury je jedinečná.

„Milovníci folkloru a lidové kultury mají o víkendu příležitost navštívit slavnosti a ocenit nejen krásu krojů a lidových písní, ale i krajové speciality,“ říká náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub a dodává: „S radostí ve Zlínském kraji uvítáme návštěvníky ze všech koutů naší republiky. Folklor je naším klenotem, o který stále pečujeme a rádi se jím hrdě pochlubíme.“

Hody s právem Kunovice, fot MU Kunovice.

V pátek v podvečer začínají Hody s právem v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Bohatý třídenní program obsahuje páteční vernisáž výstavy obrazů V. Kodrly a fotografií A. Kodrlové, sobotní hodovou mši, krojovaný průvod – obchůzku města, ochutnávku burčáků i vín, a rovněž hodovou zábavu. V neděli se bude pokračovat tradičním vozením berana.

V nedalekém Parku Rochus proběhne v sobotu 24. září 2022 od 10 do 16 hodin již 8. ročník Slováckého festivalu chutí a vůní. Areál skanzenu se promění v tradiční jarmark toho nejlepšího ze slovácké kuchyně. Letos jsou hlavním tématem trnky (rozuměj: švestky), a to ve všech myslitelných podobách. U bálešů a patentů s povidly to zřejmě neskončí. 

Slovácký festival chutí a vůní, Foto Aleš Korvas

Krásný program s poetickým názvem Zamykání chaloupek připravilo na sobotu 24. 9. 2022
i Muzeum v přírodě Rymice na Kroměřížsku. Nabídne program pro děti i dospělé. Akce se koná v areálu na Hejnici pouze za příznivého počasí. Zájemci si budou moci prohlédnout některé tradiční podzimní či zimní práce, které pro naše předky byly běžnou součástí hospodářského roku. Jsou to sklizeň obilí a činnosti s ní spojené, zpracování vlny či práce na kolovrátku.

Vedle lidové kultury a folkloru ožije Zlínský kraj dalšími mnoha zajímavými akcemi.

Světlo Valmez je festivalem vizuálního umění, spojuje festivaly světel známé z velkých měst s přehlídkami hudby a živých performancí, a tuto kombinaci navíc umocňuje valašským geniem loci. Právě na propojení videomappingu a světelných instalací s hudbou sází i 4. ročník tohoto festivalu, který se uskuteční v pátek 23. září. Podle slov organizátorů do Valašského Meziříčí dokáže nalákat stejný počet diváků, jako je obyvatel města. 

Celodenní farmářský a řemeslný trh plný regionálních pochutin je součástí Svatováclavských slavností plánovaných na sobotu 24. 9. 2022 v Napajedlích, které se ponesou spíše v historickém duchu. Návštěvníci akce s více než dvacetiletou tradicí se mohou těšit na historií inspirovaná vystoupení Divadelního souboru Zdeňka Štěpánka, na rytířské souboje a šermířská klání,
i na pochodňový průvod městem.

Valašské muzeum v přírodě neboli skanzen v Rožnově pod Radhoštěm se v den podzimní rovnodennosti, v pátek 23. 9. stane cílem milé akce Podzimního putování s broučky, která coby připomínka Karafiátových Boučků začíná v 18.30 u hudebního altánku. Součástí lampionového průvodu bude také maskot akce – brouk Prskavec. Do Dřevěného městečka bude vstup volný.

Další akce na www.vychodni-morava.cz/akce

You may also like...