Vítězkou Master of Crystal 2022 se stala Katarína Nábilková s dílem Balance of Nature

Jubilejní 15. ročník soutěže Master of Crystal, kterou pořádá společnost Preciosa vyhrála Katarína Nábilková. Porotu přesvědčila svou prezentací svítidla Balance of Nature (Rovnováha přírody) vyrobeného z kombinace skla a kovu. Slavnostní vyhlášení proběhlo v rámci oficiálního programu přehlídky současného designu Designblok v pražském prostoru Gabriel Loci. Celkem do soutěže přihlásilo svůj návrh světelného objektu na téma Light for Wellbeing 83 mladých designérů mladších 33 let.

Vítězka letošního ročníku soutěže Master of Crystal Katarína Nábilková, která je studentkou UMPRUM v oboru Design, se poprvé o soutěži dozvěděla již před pár roky na střední škole. „Jsem ráda, že jsem letos dala na impulz ze sociálních sítí a přihlásila jsem se s návrhem svítidla Balance of Nature“, uvádí Katarína Nábilková. „Vítězství si moc vážím, stejně jako možnosti vyzkoušet si realizaci svého návrhu svítidla ve společnosti Preciosa Lighting a vystavovat na Designbloku. Jsou to jedinečné zážitky, zkušenosti i emoce,“ shrnuje své dojmy z vyhlášení výsledků Katarína Nábilková.

Vítězný návrh svítidla Balance of Nature harmonicky splývá s interiérem. Umístění jednotlivých objektů přináší vyvážený balanc, který příroda přirozeně vytváří bez vlivu člověka. Atmosféru v místnosti tak doplňuje osvětlení, které interiér nijak nenarušuje, ale navozuje prostředí pro mnohé okamžiky, které v interiéru v dnešní době zažíváme. Svítidlo je sestaveno ze tří ručně foukaných křišťálových objektů a nabízí velkou možnost variability. Skleněné elipsoidy jsou zavěšené na kovové tyči a spojuje je kloub, díky kterému se dají otáčet i naklánět a celé svítidlo je možné rozšířit o další objekty nebo barevně modifikovat.


„Letošní téma bylo velmi aktuální. Wellbeing – klid a pohoda je stále vzácnější a každý si musíme najít svou cestu, jak tyto pocity zažívat. Light for wellbeing je naší odpovědí, jak světelné instalace mohou pomoci,“
vysvětluje generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová. „Rozhodování o vítězi bylo velmi složité. A i když je vítěz jeden, věřím, že soutěž nabídla drobná „vítězství“ a řadu pozitivních zážitků všem zúčastněným. Mám radost z toho, že pro český design rostou nové výrazné talenty a Preciosa je u toho,“ dodává Lucie Karlová.

Odborná porota vybírala vítěze ze 4 finalistů a představila ho veřejnosti v rámci oficiálního programu letošního Designbloku. Katarína Nábilková jakožto autorka nejlepšího designu získala finanční odměnu ve výši 30 tisíc korun, své zrealizované dílo, možnost podívat se na mezinárodní přehlídku designu v italském Miláně příští rok a komunikační podporu společnosti Preciosa.

Společnost Preciosa soutěž Master of Crystal pořádá již od roku 2008 a v minulosti jí prošla řada mladých talentů, kteří jsou nyní uznávanými designéry. Mezi mladými talenty velmi populární příležitost prorazit ve světě designu již zná téma dalšího, 16. ročníku. V rámci tématu „Perlička jinak“ půjde o zpracování designu tradičních českých korálků, které jsou jedním ze symbolů české sklářské výroby a univerzálním komponentem vhodným pro tvorbu šperků, aplikací a designových doplňků. Soutěžící budou mít za úkol navrhnout unikátní design, který přinese nový význam a uplatnění perličky a zároveň bude realizovatelný.

Výherci soutěže Master of Crystal 2022

Absolutní vítěz Preciosa Master of Crystal 2022 Katarína Nábilková – návrh Balance of Nature.
Vítěz Ceny Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Ella Nová – návrh Novella.

Preciosa, jeden z předních sklářských výrobců světa, oceňuje již od roku 2008 talentované mladé designéry titulem Master of Crystal. Podporuje nastupující generaci mladých designérů a dává jim příležitost, jak realizovat své kreativní nápady. V letošním ročníku měli soutěžící za úkol skloubit originalitu, umělecké ztvárnění a inovativní přístup a reflektovat ve svém návrhu zadání Light for Wellbeing. Další informace o soutěži Master of Crystal najdete na www.masterofcrystal.com,

Společné foto: zleva – František Jungvirt, Veronika Pařízková, Tereza Drobná, Lenka Holubcová,  Katarína Nábilková, Ella Nova, Byoungchan Yun, Lucie Karlová, Jakub Jahn

You may also like...