Vojtěch Dyk v roli českého hudebního génia natáčí v pražských exteriérech film II Boemo

Z Itálie do Prahy se vrátil režisér a scénárista filmu II Boemo Petr Václav, aby do svého filmu o skladateli Josefu Myslivečkovi natočil záběry z jeho rodného města a z míst, kde strávil velkou část svého života.

Narodil se v rodině mlynáře, vyučil se tomuto řemeslu, ale láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních skladatelů. Životní příběh tohoto umělce, jehož postavu ve filmu hraje Vojtěch Dyk, režisér Petr Václav natáčí v Itálii a v Čechách. V těchto dnech se točí scény v pražských exteriérech, kde se Mysliveček narodil a žil.

Praha je důležitou součástí celého příběhu, protože i přes svůj pobyt v Itálii měl Josef Mysliveček se svým rodným městem neustálý kontakt. Ve scéně, kterou dnes natáčíme, se Mysliveček vrací za svým bratrem-dvojčetem do Sovových mlýnů, kde Jáchym žil,“ říká režisér filmu Petr Václav.

V České republice se začalo filmovat 4. září v Klášteře sester premonstrátek v Doksanech, další scény jsou z pražských paláců Martinického, Colloredo – Mansfeld a z prostor zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, zámku v Bučovicích a z brněnského Mahenova divadla. Nejsložitější a nejvýpravnější část českého natáčení, včetně komplikované kaskadérské scény, pak proběhla ve Stavovském divadle. Poslední záběry v Čechách vzniknou v bývalém cisterciáckém klášteře v Plasích devátého a desátého prosince.

Kvůli probíhající pandemii bylo natáčení poměrně složité a několikrát jsme si kladli otázku, zda jsme schopni ho dokončit. V těchto těžkých okamžicích jsme se ale mohli spolehnout na několik lidsky jistých partnerů. Rád bych poděkoval Radě Státního fondu kinematografie, České televizi, a to zejména jejímu generálnímu řediteli Petru Dvořákovi a kreativní producentce Kateřině Ondřejkové za podporu, a panu Liboru Winklerovi, kteří pomohli, když jsme to nejvíce potřebovali,“ dodává producent II Boemo Jan Macola.

Filmový štáb se ještě na konci tohoto týdne naposledy vrátí do Itálie. Poslední klapka padne 19. prosince v Římě. Stane se tak symbolicky ve městě, kde Josef Mysliveček podlehl těžké nemoci a zemřel prakticky v zapomnění.

Film II Boemo vzniká za laskavé podpory Státního fondu kinematografie, Filmové nadace Praha ve filmu Prague Film Fund, Plzeňského kraje, Jihomoravského filmového nadačního fondu, Filmové nadace, italského ministerstva kultury a Slovenského audiovizuálního fondu. Koproducenty filmu jsou Česká televize – TPS Kateřiny Ondřejkové, Libor Winkler a MagicLab.

Film režiséra Petra Václava o mimořádném osudu a hudbě ve světě nejslavnějšího českého umělce 18. století Josefa Myslivečka.

scénář a režie: Petr Václav
producent: Jan Macola, Mimesis Film (ČR)
žánr: historický film
verze: 2D české a italské znění
titulky: italské, anglické, české
délka: 130 minut
rozpočet: 120 mil. Kč
lokace: Itálie, Česká republika  
termín natáčení: 07/2019 – 12/2020
plánovaná premiéra: podzim 2021
koproducenti: Kateřina Ondřejková, Česká televize (ČR)
                          Marco Alessi, Dugong Film (IT)
                          Marek Urban, Sentimentalfilm (SK)
                          Libor Winkler (ČR)
kamera: Diego Romero
architekt: Irena Hradecká
                   Luca Servino
umělecká maskérka: Andrea McDonald
kostýmní výtvarník: Andrea Cavalletto
zvuk: Daniel Němec
hudba, hudební poradce: Václav Luks, Collegium 1704 
odborný poradce: Daniel E. Freeman
hlavní role: Vojtěch Dyk
                      Barbara Ronchi, Elena Radonicich, Lana Vlády 
vedlejší role: Karel Roden, Lenka Vlasáková, Zdeněk Godla
zpěváci: Phillipe Jaroussky, Emóke Baráth, Raffaella Milanesi, Simona Šaturová, Juan Sancho, Krystian Adam

Mediální partneři: Český rozhlas Radiožurnál, Deník, Reflex, TV Magazín, Harmonie, 100 + 1 
PR a tiskový servis: Turner PR, www.turner.cz

Foto: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...