Vrchol živého vysílaní koncertu SOČRu ze Studia 1: Čajkovského Houslový koncert v podání Jana Mráčka

Skvostný koncert D dur, prostoupený melancholií i horoucí vášní, v němž může sólista předvést všechny své přednosti technické i výrazové, bude vrcholem živě vysílaného koncertu rozhlasových symfoniků ze Studia 1 Českého rozhlasu. Jan Mráček se s tímto dílem po čase vrací k rozhlasovým symfonikům, kteří vystoupí pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry. I další program slibuje díla romantická – ostatně právě taková jsou panu dirigentovi nad jiné blízká a drahá. Vyslechneme tak skladby spojené s divadelními kusy, Sibeliův Valse triste a Faurého suitu z hudby ke hře Pelléas a Melisanda. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam ČRo D dur. Videopřenos můžete sledovat na facebookovém profilu SOČRu, video bude dostupné i pro posluchače, kteří nemají facebookový profil.

Populární miniatura Jeana Sibelia Valse triste (1903) je spjata s hudbou k divadelní hře Kuolema nebo-li Smrt, jejímž autorem byl skladatelův švagr Arvid Järnefelt, a na jejíž podobě se významně podepsal Sibeliův obdiv k vídeňskému valčíku i proslulému Johannu Straussovi.

Když vlámský dramatik, básník, představitel symbolismu a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1911 Maurice Maeterlinck sepsal pohádkový mýtus o osudovém poutu Pelléase a Melisandy, nejspíš ho ani nenapadlo, jak mocný impuls tím vnese do hudebního světa. Scénickou hudbu ke hře vytvořil Jean Sibelius, přelomovou operu Claude Debussy, symfonickou báseň Arnold Schönberg. Jako vůbec první z mistrů kompozice se ovšem tímto dramatem zabýval Gabriel Fauré. Z hudby ke hře vytvořil s odstupem času čtyřvětou suitu, jejíž součástí je i slavná siciliana.

Finále je zadáno pro houslistu Jana Mráčka, který před vlastním uměleckým výkonem neváhal svolit i k rozhovoru. Témat se nabízí bezpočet, protože k SOČRu ho poutá opravdu dlouholetý a blízký vztah, s orchestrem prakticky „vyrůstal“, uvážíme-li, že jeho maminka je jednou z opor skupiny primů. Tím upřímnější radost se mezi hudebníky vždy rozhostila, když Honza vybojoval některou z nádherných trofejí, ať už 2. cenu na Mezinárodní hudební soutěži Pražského jara nebo fantastické zlato v Mezinárodní soutěži Fritze Kreislera ve Vídni. Bylo jen logickým vyústěním těchto událostí, že se v roce 2011 stal vůbec nejmladším sólistou, který kdy se SOČRem vystoupil. Od té doby se vrací pravidelně a tentokrát společně provedou virtuózní dílo plné krásných melodií, Čajkovského Koncert D dur z roku 1878.

PROGRAM:

Jean Sibelius: Valse triste, op. 44 č. 1
Gabriel Fauré: Pelléas a Melisanda, suita, op. 80
Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35
Robert Jindra – dirigent
Jan Mráček – housle

Studio 1 Českého rozhlasu, pondělí 22. února 2021 ve 20.00 hodin
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Záznam nabízí 24. února od 20.00 hodin ČRo D-dur

Videopřenos sledujte na FB profilu SOČRu, video je dostupné i pro posluchače, kteří nemají FB profil – odkaz pro sledování najdete na socr.rozhlas.cz

Foto: Radovan Šubín, Vojtěch Brtnický, Vojtěch Havlík,

You may also like...