Vychází dlouho očekávaný román Michala Viewegha Převážně zdvořilý Leopold

Hlavním hrdinou nového románu Michala Viewegha je Leopold Krušina, unavený novinář ve středním věku, žijící v dlouholetém, stereotypním manželství s učitelkou Nelou. Má až nutkavou potřebu být za všech okolností zdvořilý a navíc se často i vyjadřovat ve verších, což ho občas dostává do velice prekérních situací.

Ani v nejčernějším snu by ho však nenapadlo, že když se rozhodne doprovodit svou manželku, její dvě kolegyně a tchýni na hudební festival Sázavafest, podstoupí jeho život přímo zatěžkávací zkoušku…

Ukázka z knihy:

„Klidně pokračujte! promluví jen s nepatrným podrážděním.

„Jako bych tu nebyl!

Většinou své city dokáže ovládat. Základní podmínkou klidného manželství (když už ne šťastného) je schopnost a ochota neustále rezignovat na to, co chceme. Třikrát denně. Dvacetkrát týdně.

Tisíckrát ročně. Potom jde v manželství všechno jako po másle. Jako bych tu nebyl… Kdyby měl posledních deset let jejich manželství popsat jedinou větou, byla by to tahle, pomysli si v duchu Leopold. JAKO BYCH TU NEBYL…

„Co to znamená? Když to jde dobře? zajímá poněkud masochisticky Leopoldovu tajnou milenku Sabinu.

Když jsme oba schopni a ochotni rezignovat na to, co jsme kdysi od života chtěli, říká si Leopold, zatímco pokračuje v balení.

Když oba zradíme své mladické sny a uvažujeme realisticky.

„Když se nehádáme, vysvětlí Nela Sabině.

Michal Viewegh (* 31. března 1962) patří mezi nejznámější a nejúspěšnější  české spisovatele. Jeho knih se prodalo přes milion výtisků. Je autorem řady románů, z nichž se mnohé staly bestsellery a později byly zfilmovány. Mezi nejúspěšnější patří Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Román pro ženy, Účastníci zájezdu nebo Vybíjená. Po vážných zdravotních problémech v roce 2012 podstoupil dlouhou rekonvalescenci a do literatury se vrátil deníkovou knihou Můj život po životě (2013). V posledních letech vydal dvě novely v jedné knize s názvem Muž a žena (2018), dále pak Povídky o (ne)lásce a sbírku fejetonů Mým vrstevníkům (obě 2019).

Kniha vychází v nakladatelství Ikar.

You may also like...