Výstava „Dechem“ fotografa Martina Stranky se vrací do Výstavní síně Mánes

Světově oceňovaný český fotograf Martin Stranka se po čtrnácti letech působení převážně v zahraničních galeriích tento listopad navrací do Výstavní síně Mánes v centru Prahy. Je autorem řady snímků ověnčených celosvětovými oceněními včetně nejprestižnější Sony World Photography Awards, která se rovná pomyslnému fotografickému Oscaru a jeho tvorba se těší pozornosti galerií a sběratelů po celém světě. Svá díla vystavoval v galeriích Getty Images Gallery, Saatchi Gallery či Somerset House a mnoho dalších a jeho fotografie jsou také k vidění na obalech knih světových vydavatelských domů HarperCollins Publishers, Sterling Publishing, nebo Penguin Random House. Nejednou Martin Stranka také ztvárňoval vizuály pro Národní divadlo a Baletní soubor Národního divadla.

Vedle kompletního souboru výtvarných fotografií I Found The Silence na výstavě Dechem autor navíc poprvé vůbec vystaví také svůj jedinečný a doposud nepublikovaný projekt Boyhood, který sklízí zájem zahraničních galerií a médií. Martin Stranka využil nově nabytého času a vdechl tak za jeden rok život projektu, který v jeho mysli krystalizoval řadu let. Navíc bude nejen pro příznivce digitálního umění, které poslední dobou roste na obrovské oblibě v rámci výstavy uvedeno i několik NFT děl z tvorby fotografa Martina Stranky. Autor volí jedinečný koncept výstavy a bude osobně přítomný po celou dobu výstavy.

Martin Stranka se narodil v Mostě a žil přes 20 let v Litoměřicích v České republice. Vysokou školu ekonomického směru již studoval v Praze, kam se pak i nastálo přestěhoval a kde dnes v rámci svého ateliéru působí. Umění však nikdy nestudoval. K fotografii se dostal cestou terapie po ztrátě blízkého člověka, kdy s cílem znovunabytí životní rovnováhy sáhl po fotoaparátu a začal se věnovat fotografii ve volném čase. Fotografie se stala jeho vášní a krátce na to kariérou. Tehdy pro Martina Stranku započala nová cesta tvorby i objevování sebe samotného. Za svou 14 ti letou kariéru získal za svou tvorbu bez mála 100 mezinárodních ocenění v oblasti fotografie. Mezi ty nejvýznamnější patří pomyslný fotografický Oscar nejprestižnější mezinárodní soutěže Sony World Photography Awards, které obdržel v roce 2018 a obhájil v roce 2019.

Martin Stranka vytváří fotografické scény, ve kterých potírá hranici mezi skutečností a sněním. Fotografii vnímá jako prostor, kde nachází čistou rovnováhu a klid. Svou práci častokrát připodobňuje k osobnímu deníku. Originálně pracuje s výtvarnou fotografií a častokrát i technikou koláže, kterou posouvá daleko za hranice tradičního vnímání fotografie. Minimalistickým pojetí scény zdůrazňuje člověka jako jedince a jeho vnitřní dialog vedený sám se sebou. Martin prostřednictvím symboliky reaguje na konzumní tvář života v kontrastu s návratem k přírodě. Obrací tak pozornost k vzájemnému působení těchto dvou zdánlivě odcizených světů. Svou první a doposud neuzavřenou sérii autorských děl pojmenoval I Found The Silence.

Facebook událost s aktualitami během celé výstavy: https://www.facebook.com/events/653807308914247

Od roku 2018 rozšiřuje svou činnost o projekt Portraits, ve kterém zachycuje umělecké portréty významných a inspirativních osobností nejen české scény. Portrétovanými osobnostmi jsou například herečka Aňa Geislerová, herec a režisér Ondřej Sokol, dokumentaristka Helena Třeštíková, fotograf Robert Vano, výtvarníci Pasta Oner a Léna Brauner či zpěvák Mikolas Josef.

Fotografovo nejnovějším počinem pak je z části autobiografický soubor fotografií s názvem Boyhood, čili Chlapectví. Pro autora jsou fotografie jakousi narativní vizuální zpovědí, která mapuje jeho osobní i zprostředkované zážitky z doby v životě, kdy člověk objevuje sám sebe, ať prostřednictvím vnitřních či vnějších dialogů. Projekt Boyhood sebou nese plno symboliky, jak už je pro jeho tvorbu typické. Přesto tento jedinečný soubor dokumentuje znatelný posun v umělcovo smýšlení a přístupu ke kreativnímu procesu.

Sólová výstava autorských fotografií Martina Stranky „Dechem“ se koná ve Výstavní síni Mánes, a to v listopadu, konkrétně od 1.11. do 30.11. 2021. Každý den od 11:00 hod do 20:00 hodin. Martin Stranka bude opět osobně přítomný po celou dobu výstavy. Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1.

Sociální sítě autora: www.facebook.com/MartinStrankaPhotography, instagram.com/martinstranka

Výstavní síň Mánes byla postavena v roce 1930. Stojí na betonových pilířích nad ramenem Vltavy protékajícím mezi Masarykovým nábřežím a Slovanským ostrovem. Díky jedinečnému funkcionalistickému provedení budovy, která je dodnes architektonickou legendou, je návštěva Mánesa spjata nejen s možností navštívit umění a obdivovat dokonalost této stavby, ale také si vychutnat výhled na krásná pražská zákoutí v přímé blízkosti dalších Pražských dominant, jakými jsou Národní divadlo a Tančící dům.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...