Výstava díla Jaroslava Papouška „Bez stínu“ v Galerii kritiků

Vernisáží dne 3. března 2020 se veřejnosti otevřela výstava malíře, sochaře, scénáristy a režiséra Jaroslava Papouška (1929 – 1995) v Galerii kritiků v Praze. Výstava nazvaná „Beze stínů“ ukazuje méně známou, výtvarnou tvář umělce, který se proslavil především jako spolupracovník Miloše Formana a Ivana Passera a autor filmové trilogie o rodině Homolkových.

Pražská Galerie kritiků sídlící v paláci Adria představuje především Papouškovy abstraktní obrazy s jedinečnou světelnou atmosférou a figurálními náznaky, portréty slavných výtvarných, filmových a literárních osobností a drobné plastiky.

Ve čtvrtek 12. března od 16 hodin se bude v galerii konat komentovaná prohlídka. Od 17 hodin pak následuje projekce dokumentu České televize Černá hodinka s Jaroslavem Papouškem s besedou moderovanou televizním a filmovým producentem Čestmírem Kopeckým.

Tatínek byl klidný člověk, měl smysl pro humor. Byl nesmírně pracovitý, stále tvořil. Malovat začínal ve společném ateliéru s Radkem Pilařem, později si malování přestěhoval domů„, říká dcera Jaroslava Papouška Mgr. Petra Vlčková Papoušková

Jaroslav Papoušek vystudoval sochařství na pražské AVU u profesorů Karla Pokorného a Jana Laudy. Po studiu pracoval na volné noze jako sochař a karikaturista. Pak napsal novelu Černý Petr, která zaujala Miloše Formana natolik, že společně s Jaroslavem Papouškem napsal filmový scénář a film režíroval. Tak začala několikaletá spolupráce trojice Forman – Passer – Papoušek (filmy Lásky jedné plavovlásky, Hoří má panenko aj.), která skončila až Formanovou a Passerovou emigrací. Jaroslav Papoušek točil pak dál filmy samostatně (Nejkrásnější věk, Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka, Homolka a tobolka, Cesta kolem mé hlavy aj.). Téměř celý život Jaroslav Papoušek maloval. Od 80. let jeho obrazy vystavují různé pražské i mimopražské galerie. Jsou také v soukromých sbírkách v USA, Francii, Švédsku, Švýcarsku a Japonsku.

Galerie kritiků, Palác Adria, Jungmannova 31, 110 00 Praha. Výstava je otevřena do 29. března 2020 denně od 11 do 18 hodin kromě pondělí.

Bližší informace najdete na www.jaroslavpapousek.cz, www.galeriekritiku.cz.

Pavel Fryml, šéfredaktor
Foto: Radim Paluš

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...