Výstava Dýně hrají všemi barvami v trojské botanické zahradě

Trojská botanická zahrada přiblíží širokou paletu oblíbených plodů podzimu. Už potřinácté rozzáří v období od 26. září do 20. října venkovní expozice trojské botanické zahrady široká škála tvarů a barev různorodých plodů tykvovitých rostlin. Během výstavy nazvané Dýně hrají všemi barvami budou moci návštěvníci obdivovat paletu odstínů, kterou nedokáže namíchat žádný malíř, ale pouze příroda. Víkend 19. a 20. října bude již tradičně patřit tvůrčím duším, ať už těm dětským, nebo dospělým. Během dýňových hrátek totiž může popustit uzdu své fantazie každý bez rozdílu věku. Z drobnějších plodů dýní vzniknou zvířátka, skřítci, různé příšerky i drobné dekorace. Starou keltskou tradici dlabání dýní připomene oslava svátku Halloween, jež se v zahradě odehrává vždy 31.října.

Dýně jsou bezesporu nejvýznamnější plodinou podzimu. Jejich pestré plody se dají využít nejen coby hodnotná potravina, ale zároveň jako základ podzimních dekorací.

Už na počátku své existence uspořádala Botanická zahrada hl. m. Prahy několik výstav věnovaných dýním a dalším podzimním plodům, tehdy se ale konaly vždy mimo trojský areál. Od roku 2004 se s nimi návštěvníci mohou pravidelně setkávat v prostředí Ornamentální zahrady. „Letos uplynulo padesát let od založení botanické zahrady v Troji. V rámci narozeninového roku věnujeme jednotlivé akce oslavě krásy rostlinného těla a výjimkou není ani letošní výstava dýní. Ta kromě ukázky variability tvarů přiblíží zejména širokou škálu barev těchto oblíbených podzimních plodů,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Od 26. září do 20. října se návštěvníci mohou těšit na dýňová zastavení rozmístěná v Ornamentální zahradě, která předvede krásu těchto plodů podzimu a představí je z různých úhlů. „Jedním z důvodů, proč jsou dýně tak oblíbené, je široká škála jejich barevných tónů. Proto jsme pro tento rok zvolili téma barev. Jednotlivá aranžmá přiblíží celou paletu odstínů a zároveň se stanou inspirací, jak mohou tyto různé tykve zkrášlit váš domov či zahradu. Chybět nebudou ani recepty na chutná jídla,“ zve na výstavu Helena Kymplová, produkční výstavy.  Realizace se tentokrát ujala Střední odborná škola Jarov.

Poslední víkend výstavy 19. a 20. října si malí i velcí užijí dýňové hrátky. Dýně si budou moci ozdobit dle svého vkusu pomocí podzimních přírodnin a své výtvory si pak s sebou odnesou domů. Oblíbené dlabání dýní si lze užít 31. října během oslavy svátku Halloween. Návštěvníci si tak připomenou starou keltské tradice poděkování přírodě za letošní úrodu. Pro děti budou od 15.00 hodin do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly. V 18.00 hodin vyjde tradiční večerní průvod zahradou s rozsvícenými dýňovými lucernami, který umocní magii halloweenské noci. „Během víkendových Dýňových hrátek i halloweenského odpoledne a večera nebude chybět ani tematické občerstvení, například skvělé cupcaky a další pochoutky z dílny Elišky Drobné, sezónní speciality od Řepánku, dýňová polévka a jiné slané i sladké pokrmy,“ zve na obě akce produkční Jindřiška Hejtyková.

Po celou dobu výstavy dýní bude v rostlinném bistru Botanická na talíři k dispozici speciální dýňové smoothie nabité pozitivní energií, která je během sychravých podzimních dnů velmi potřeba. Bistro se nachází v dřevěném altánu v Ornamentální zahradě a v nabídce tu mají originální vegetariánské pohoštění, raw dorty i výbornou kávu citlivě doplněnou rostlinnými mléky. Místní specialitou jsou právě vitaminové bomby v podobě různorodých ovocných koktejlů neboli smoothie.   

You may also like...