Výstava Fenomén Igráček se představí v Městském muzeu Krnov

Legendární hračka Igráček a jeho putovní rodinná výstava se během prázdnin stane lákadlem pro rodinný výlet do Městského muzea Krnov, které sídlí ve Flemmichově vile. Expozice pojednávající o historii, výrobě a současnosti populární české hračky bude zahájena těsně před prázdninami, a to 28. června tohoto roku. Fanoušci Igráčka najdou v místním muzeu také dvě unikátní neprodejné figurky vytvořené historikem a modelářem Miroslavem Svobodou. Ten speciálně pro tuto výstavu z Igráčků vyrobil postavičky architekta Leopola Bauera – krnovského rodáka a významnou osobnost – saského vévodu z doby třicetileté války Jana Jiřího Krnovského. Výstava bude k vidění do 1. září 2024. Pořádá ji Inspirace Zlín ve spolupráci s Městským muzeem Krnov, českým výrobcem hraček EFKO a Technickým muzeem Brno.

Historie malých plastových postaviček se začala psát již v roce 1976. Igráčci se stali populární nejen v České republice, ale i v zahraničí, kde je děti nejvíce znají pod názvem Pokeeto. Putovní výstava s názvem ‚Fenomén Igráček‘ představuje největší sbírku původních i současných Igráčků. Součástí expozice v Městském muzeu Krnov je kromě dalších lákadel také soutěž o ceny, dětská herna s Igráčky a možnost zazávodit si na české autodráze Ites,“ vysvětluje kurátorka výstavy Věra Stojar.

Městské muzeum Krnov sídlí ve Flemmichově vile. Tuto unikátní prvorepublikovou budovu si v roce 1917 nechal postavit významný textilní podnikatel Theodor Flemmich, autorem je vídeňský architekt Otto Prutscher. Město Krnov  s muzeem mělo to štěstí, že hostilo výstavu Fenomén Igráček již před 9 lety. Doufáme, že její opakování vyvolá u návštěvníků nadšený ohlas, podobně jako její premiéra v minulosti,“ sdělila Ivana Gerlichová, vedoucí Městského muzea Krnov.

Na návštěvníky čeká v Krnově také překvapení. „K vidění bude kromě unikátních figurek pana Svobody také naše speciální edice Igráčků fanoušků, kterou jsme vydali těsně před letošním Mistrovství světa v hokeji. Fanoušci mají na přední části trikotu velký státní znak a na zádech nápis ‚ČEŠI DO TOHO‘. Prodejní karta, na které jsou postavičky uchyceny, odkazuje k letošnímu mistrovství. Tato speciální edice zahrnuje čtyři samostatně prodejné Igráčky (dva kluky a dvě děvčata). Je cenná nejen pro sběratele, ale i pro všechny hokejové nadšence. A to především proto, že se letošní rok český tým zapsal významným způsobem do národní sportovní historie,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, která Igráčky vyrábí.

Výstava také poprvé exkluzivně představí nový design obalů Igráčků. „Dříve jsme figurky prodávali v uzavřených baleních. Pro děti je ale atraktivnější, když figurku vidí a mohou si na ní sáhnout. Je také škoda postavičky tzv. schovávat. Igráček je sám o sobě krásná a kvalitní figurka a sebelepší fotka nemůže nahradit fyzický kontakt s ní při nákupu. Bylo ale třeba vyřešit, kam umístit drobné příslušenství Igráčků. Proto naše vývojové oddělení, grafici a technologové navrhli nové praktické obaly, které je možné v obchodě postavit jako samostatné krabičky, nebo zavěsit na prodejní závěsy. Příslušenství Igráčků je pak schované v podestě. Tento druh balení tedy plní několik důležitých funkcí v jednom. Obal postavičku Igráčka daleko lépe prezentuje v místě prodeje. Věříme, že se budou dětem i rodičům líbit,“ vysvětluje Zbyněk Čech z marketingového oddělení firmy EFKO.

Přibližujeme dvojici osobností, které z volně prodejných Igráčků vytvořil historik a nadšený modelář Miroslav Svoboda. Figurky jsou neprodejné a budou k vidění pouze na výstavě v Krnově. Poté poputují do archivu firmy EFKO. Leopold Bauer byl krnovským rodákem a vídeňským architektem. Projektoval řadu staveb po celé monarchii, např. obchodní dům Breda a Weinstein, několik staveb také v Krnově.
Jan Jiří Krnovský byl posledním knížetem z rodu Hohenzollernů, z braniborské kurfiřtské linie, účastník českého stavovského povstání. Pokračoval v boji proti Habsburkům i po bitvě na Bílé hoře.

Fenomén Igráček lze navštívit ve Flemmichově vile na ulici Hlubčická 20 v Krnově od 28. června do 1. září 2024. Zájemcům je výstava otevřena denně, kromě pondělí, od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hodin. Vstupné pro dospělé činí 50 Kč, pro děti a seniory 30 Kč. Vybrané typy Igráčků bude možné na místě i zakoupit.

You may also like...