Pojištění od cestovních kanceláří se často nevyplatí, vyplatí se uzavřít ho samostatně

Běžnou součástí zájezdů bývá pojištění zprostředkované cestovní kanceláří. To však může být i výrazně dražší než cestovní pojištění sjednané přímo u pojišťovny, a zpravidla nezahrnuje nadstandardní služby, jako je například připojištění půjčeného vozu.

Z celkové ceny zájezdu tvoří cestovní pojištění pouhé jednotky procent, málokdo si je tedy porovnává s nabídkami pojišťoven. Jak ovšem vyplývá z příkladů níže, rozdíl oproti ceně pojištění sjednaného na přímo u pojišťovny činí i vyšší stovky korun, a to zejména u levnějších zájezdů. Zvlášť u pojištění přitom cena nepředstavuje jediné kritérium. K pojištění v balíčku se zájezdem totiž klient mívá pouze omezenou možnost sjednat si další připojištění, například pokud se chce na dovolené věnovat rizikovějším sportům.

Nehledě na to, že se limit pojistného plnění obsažený v zájezdu může ukázat jako nedostatečný. Třeba proto, že se klient zraní v zemi s velmi vysokými cenami ošetření a lékařských zákroků. Nebo když přijde o zavazadla, ve kterých převážel drahou techniku, jako je profesionální fotoaparát a související vybavení. Dále si klient u pojištění zprostředkovaného cestovní kanceláří zpravidla nemůže vybrat limit pojištění storna, takže v případě levnějších zájezdů za tuto službu přeplácí.

„Parametry cestovního pojištění zahrnutého v ceně zájezdu bývají jednotné pro celou produktovou nabídku dané cestovní kanceláře. Takže zatímco pro některý zájezd je zcela dostačující, pro jiný může poskytovat nedostatečné krytí. Je proto třeba si zjistit, zdali cestovko zahrnuje i například ošetření zubů, půjčení auta, určité sporty a podobně. Ostatně pokud máte specifičtější potřeby, často vám ani nezbyde než si cestovko sjednat přímo u pojišťovny. Díky online srovnávačům si však lze rychle a snadno udělat přehled o nabídkách napříč celým trhem. Můžete tak ušetřit, a třeba i omezit následky případných problémů v destinaci,“ vysvětluje Ondřej Vacek, produktový specialista portálu Top-Pojištění.cz.

Prostřednictvím spolehlivého srovnávače si lze navíc spočítat, zdali se člověku nevyplatí sjednat si pojištění celoroční. To se hodí těm, kdo na dovolenou v zahraničí vyráží víckrát do roka nebo podnikají pracovní či studijní cesty do ciziny. Obecně platí, že celoroční cestovní pojištění se stává levnější variantou už od 45 dní v roce strávených za hranicemi.

 

          CK 1

       CK 2

        CK 3

Celková cena zájezdu

  127 472 Kč

  79 590 Kč

  51 990 Kč

Cena pojištění v rámci zájezdu

    4 838 Kč

   4 320 Kč

   3 000 Kč

Cena srovnatelného produktu na Top-Pojištění.cz

    4 636 Kč

   3 222 Kč

   2 382 Kč

You may also like...