Výstava ke 130. výročí založení 1. ČKFA Nekázanka

Již 130 let nepřetržité činnosti slaví 1. český klub fotografů amatérů Nekázanka, který je přímým pokračovatelem Českého klubu fotografů amatérů, jenž byl založen 19. srpna 1889 v Praze, jako ryze český klub.

Postupně sídlil v Praze na několika adresách až zakotvil v ulici Nekázanka, kde klub setrval po 60 let. Po sametové revoluci o prostory v Nekázance klub přišel a po několika stěhováních nyní sídlí v DPS Kbely. Po roce 1989, v době kdy klub již existoval nepřetržitě 100 let, byl klub nově zaregistrován pod nynějším názvem. Název ulice Nekázanka byl ke jménu přidán jako pocta všem, kteří celou dobu obětavě pracovali pro blaho klubu a jejíchž fotografie v podstatě tvořili historii české amatérské fotografie.

Mezi nejznámější osobnosti patřili např. K. Hájek, V. Jírů, J. Jeníček, J. Krupka, J. Sudek, D. J. Růžička a mnoho dalších. V současnosti má klub 13 členů, kteří se pokoušejí pokračovat v 130 leté tradici a snaží se zajistit, aby klub i po tak dlouhé době nezanikl. Klub pořádá pravidelné výstavy, měsíční soutěže, účastní se Mapového okruhu Nekázanka, jehož 58. ročník končí v těchto dnech a udržuje spolupráci s kluby v nejen v Praze. Výsledky měsíčních soutěží jsou presentovány na klubové stránce, kde se představují členové klubu a lze tam nalézt i podrobnou historii klubu a program s termíny schůzek. Klub trápí nedostatek mladých členů, rádi bychom nové zájemce o fotografii mezi sebou přivítali.

Výstava je rozdělena na tři části. V první části jsou plakáty seznamující návštěvníky z klubovou historií, ve druhé jsou fotografie bývalých členů a ve třetí části se představují současní členové.

Výstava je otevřena od 1. 9. do 5. 10. 2019 denně v době od 9.00 – 18.00 hod.
Zámek Chvaly, Na Chvalské tvrzi 857, Praha 8 – Horní Počernice

Foto: Livio Zanotto

You may also like...